Caps Lock Tuşunu İptal Etme [Resimli Anlatım]

Caps Lock tuşu yeri geldiğinde işe yarayan faydalı bir tuştur. Fakat çoğu zaman olmadık yerde yanlışlıkla Caps Lock tuşuna basarız ve bu yüzden başımız ağrır. Gerektiğinde zaten shift tuşuna basılı tutarak harfleri büyük yazabiliriz. Eğer Caps Lock tuşunu iptal etmek istiyorsanız, size bunu nasıl yapacağınızı resimli olarak anlatacağım.

http://enbasit.com/enbasityolu.png

Sponsorlu Bağlantılar
  1. Öncelikle “Başlat” a tıklayın ve en alttaki arama kutusuna “regedit” yazın. Sonuçlardan en üstte olan “regedit” yazılı resime tıklayın ve  “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” açılacaktır.
  2.  Soldaki menüden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout yolunu çift tıklayarak takip edin. Ne demek istediğimi anlamadıysanız açıklayayım: Solda listelenen klasörlerden “HKEY_LOCAL_MACHINE” yazana çift tıklayarak açın. Ardından bunun içindeki “SYSTEM” klasörüne çift tıklayarak açın. Daha sonra onun da içinde bulunan “CurrentControlSet” klasörüne ve ardından “Control” klasörüne çift tıklayarak açın.  Ve işte son bir kez olmak üzere açılan klasörden “Keyboard Layout” yazan klasöre çift tıklayın.
  3. Şimdi pencerenin sağındaki panoya dikkatle bakın. En üstte bir yerde “Varsayılan” yazan girdi olacaktır.Şimdi manuel olarak ihtiyacınız olan girdi yi ekleyeceğiz.Bu varsayılan yazan girdinin aşağısında bir yere sağ tıklayın ve açılan menüden “Yeni” ye tıklayın, ardından açılacak pencereden “ikili değer” e tıklayın. Sonra  değer için “Scancode Map” ismini yazın ve böylece  yeni girdiyi oluşturmuş olacaksınız.
  4. Az önce oluşturduğunuz girdinin üzerine sağ tıklayın ve  “ikili veriyi değiştir” e tıklayın. Açılacak pencereye parantez içinde verdiğim değeri kopyalayıp yapıştırın (00 00 00 00 00 00 00 00 02 00 00 00 00 00 3A 00 00 00 00 00). Tabiki parantez işaretlerini kopyalamayacaksınız.Ardından “Tamam” Butonuna basın.
  5. Kayıt Defteri Düzenleyicisi klasörünü kapatın.

Bu işlemleri bitirdiğinizde artık Caps Lock tuşunuzun çalışmadığını farkedeceksiniz. Eğer Caps Lock tuşunu yeniden etkinleştirmek istiyorsanız, en baştan yaptığınız şekilde aynı klasörleri takip ederek az önce oluşturduğunuz girdiyi bulun ve sağ tıklayıp “sil” e tıklayarak silin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver