Çanta İmalatçısı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Çanta İmalatçısı, Çanta İmalatçısı hakkında, Çanta İmalatçısı ile ilgili bilgi, Çanta İmalatçısı mesleği, Çanta İmalatçısı nasıl olunur, Çanta İmalatçısı olmak için, Çanta İmalatçısı olmak için hangi okulu okumalı, Çanta İmalatçısı özellikleri, Çanta İmalatçısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Çanta İmalatçısı Görevleri
Malzemeyi seçer, keser, deri ve köselelerin kenarlarını inceltir ve parçalara şekil verir, kesilen parçaları birbirine yapıştırır ve diker, yapılan malzeme üzerine zımba ile delikler açar, gereken yerleri perçinler, bıçakla fazlalıkları alır ve düzeltir, deri veya köseleyi boyar, üzerini vernikler, yapılan eşya üzerine metal parçaları, toka, kilit vb. takar, kabartma süsler yapar, kullandığı makinelerin ve aletlerin ayarını yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Çanta İmalatçısı Kullanılan Malzemeler
Dikiş, baskı, tıraş, kesme, yarma ve pres makineleri, Zımba çekiç, pense, eğe, bis, İplik, yapıştırıcı, karton, sünger, çanta aksesuar malzemeleri, işlenmiş deriler vb. malzemeler.

 

Çanta İmalatçısı Özellikleri
Çanta imalatçısı ve saraciyeci olmak isteyenlerin; Bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen, El ve parmak becerisine sahip, göz, el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, düzenli ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık, yeni modeller tasarlayabilme bu meslekte başarıyı artırıcı özelliklerdir. Mesleğin Yapılmasını Engelleyen Durumlar: El ve ayak noksanlıkları, Akciğer rahatsızlıkları mesleği kişi için olanaksız kılan özelliklerdir.

 

Çanta İmalatçısı Çalışma Alanları
Bu mesleği öğrenenler çanta ve kemer yapan atölyelerde, askeri fabrikalarda iş bulabilirler. Yeterli sermayeye sahip olanlar kendi adına işyeri açabilirler. Gelecekte Meslekte Görülebilecek değişiklikler: İnsanlık tarihi kadar eski olan saraciye 20. yüzyılın başlarından itibaren hayvan gücünün (çünkü binek hayvanlarının malzemelerini saraçlar imal ederdi) önemini kaybetmesi sonucu yerini diğer günlük kullanım eşyalarına bırakmıştır. Artık günümüzde eski tip emek yoğun çalışan saraciyeciler yavaş yavaş yok olmakta, bant usulü seri üretim yapan teknolojik araçlarla donatılmış büyük atölyeler açılmaktadır. Gelecekte teknik makineleri kullanabilecek yetişmiş nitelikli elemanlara ihtiyaç duyulacaktır

 

Çanta İmalatçısı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi” alanı “Çanta ve Saraciyeci” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinin “Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi” alanı “Saraciye Üretimi” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

 

Çanta İmalatçısı Okulu Kaç Yıllıktır
Çanta imalatçısı ve saraciyeci mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır. Meslek liselerinde eğitimin süresi ise 4 yıldır.

 

Çanta İmalatçısı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler. Büyük firmalarda çalışanlar atölye şefliğine kadar yükselebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver