Canikoğulları Nedir Nerede Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Canikoğulları Nedir Nerede Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Canikoğulları Nedir, Canikoğulları Ne Anlama Gelir, Canikoğulları Ne Demektir, Canikoğulları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Canikoğulları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Canikoğulları Anlamı

Osmanlı döneminde, XVIII. yy’da ve XIX. yy başlarında Sivas, Çorum ve Amasya yöresine egemen olan âyan ailesi. Canik Sancağı’nı (Samsun, Ünye ve Niksar) merkez edinen ailenin ilk önemli kişisi Fatsalı Ahmet Ağa’dır. Merkezî iktidara karşı giderek güçlenen aile, zaman zaman başka bir âyan ailesi olan Çapanoğullarıyla çatışmaya girdi. Ailenin en güçlü kişisi Tayyar Mahmud Paşa’nın ölümünden sonra etkisini yitirdi. II.Mahmud döneminde diğer âyan aileleriyle birlikte yerel iktidarına son verildi.

Konu ile ilgili aramalar: Canikoğulları Nedir Canikoğulları ödev ara Canikoğulları kelime anlamı Canikoğulları sözlükte ara Canikoğulları ansiklopedi bilgi bankası ara Canikoğulları ne demek Canikoğulları neye denir

Canikoğulları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver