Çam Sakızı Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Çam Sakızı Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Çam Sakızı Nedir, Çam Sakızı Ne Anlama Gelir, Çam Sakızı Ne Demektir, Çam Sakızı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çam Sakızı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çam Sakızı Anlamı

Çam Sakızı Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır
Çam ağaçlarının gövdelerindeki yarıklardan elde edilen yapışkan madde. Reçine ya da kolofan olarak da bilinir. Çam sakızı, sarı, kristal görünümünde, ısıtıldığında yumuşayan, terebentinde ve başka birçok çözücüde kolayca çözünen bir maddedir. Boya, kâğıt, sabun ve yapıştırıcı yapımında kullanılır.

Çam sakızı üretiminin büyük bir bölümü ABD’nin güney eyaletlerinde bulunan genç çam ormanlarında gerçekleştirilir. Türkiye’de de Akdeniz ve Batı Anadolu bölgelerindeki kızıl çamlardan elde edilir. Bunun için çam ağacının kabuğu bir kuşak biçiminde kesilir ve kesikten sızan yapışkan sakız, ağaca bağlanan metal bir kapta toplanır. Yılda birkaç kez toplanırsa daha kaliteli olur. Toplanan sakız büyük damıtma kazanlarında damıtılarak arıtılır. Bu işlem sırasında yan ürün olarak terebentin ve çam esansı elde edilir. Kâğıt üretiminde kullanılan odun hamurundan ve eski çam kütüklerinden de çam sakızı çıkarılır. Bazı reçineler, parfüm yapımında büyük değer taşıyan güzel kokulu yağlar içerir.

Konu ile ilgili aramalar: Çam Sakızı Nedir Çam Sakızı ödev ara Çam Sakızı kelime anlamı Çam Sakızı sözlükte ara Çam Sakızı ansiklopedi bilgi bankası ara Çam Sakızı ne demek Çam Sakızı neye denir

Çam Sakızı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver