Cam Mamul İşlemecisi ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Cam Mamul İşlemecisi,, Cam Mamul İşlemecisi hakkında, Cam Mamul İşlemecisi ile ilgili bilgi, Cam Mamul İşlemecisi mesleği, Cam Mamul İşlemecisi nasıl olunur, Cam Mamul İşlemecisi olmak için, Cam Mamul İşlemecisi olmak için hangi okulu okumalı, Cam Mamul İşlemecisi özellikleri, Cam Mamul İşlemecisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Cam Mamul İşlemecisi Görevleri
Plakalar halinde gelen camı istenilen ebatlarda elmasla keser, Cama çeşitli miktarlarda delik açılması gerekiyorsa makine ile delik açar, Cam kenarının inceltilmesini sağlar, çeşitli şekillerde ve kalınlıklarda kanal desenleri yapmak amacıyla camı istenilen ölçülerde işaretleyerek camda otomatik makineler yardımıyla kanal açar, camın dış yüzeyine çeşitli ölçülerde kıvrım vermek için kalıplara yerleştirerek fırınlar, camın kenarlarına yuvarlaklık veya ovallik verir, daha sonra camı temizler, parlatır ve pürüzlerini alır, cama kumlu desen verilmesi için tazyikli kum püskürtme tabancasıyla istenilen renkte cama zımpara kumu püskürterek desen oluşturur. Cam mamule ince dekoratif desenler çizme işlemi: Gravür işlemi: Kalemle cam mamul üzerine belirlenmiş deseni çizer ve belirli genişlik ve çaptaki bakır veya taş diski makineye takarak cam eşya üzerine çizilmiş desen çizgilerini taş veya bakır diske deydirerek deseni belirginleştirir. Oyma işlemi: Cam yüzeyini balmumuyla kaplar ve desen çizer. Camı hazırladığı asite veya asit buharına tutar. Balmumuyla kaplı olmayan yüzeyin oyulmasını sağladıktan sonra soğuk ve sıcak suda yıkama işlemini yaparak asit ve balmumunun temizlenmesini sağlar. Kum püskürtme işlemi: Yapışkan bir bandın dış yüzüne yapılacak deseni çizer ve cam eşya üzerine bandı yapıştırır. Desenin çizgilerini bıçakla keserek belirginleştirir. Tazyikli kum püskürtülerek açıkta kalan desenin belirginleştirilmesi sağlanır. Elle desen oluşturma: Cam üzerine fırça yardımıyla elle veya örnek desenler çizer, boyar ve renklerin cama kaynaması için fırınlar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Cam Mamul İşlemecisi Kullanılan Malzemeler
Bilgisayarlı otomatik tezgâhlar. Yarı otomatik veya otomatik olmayan tezgâhlar, Bileme aparatı, markalama diski (taş-bakır disk) Metal cam kalıpları, kum püskürtme kompresörü, Cam pişirme ve soğutma fırınları, Kum, su, balmumu, çeşitli renklerde cam boyası, çeşitli kimyasal maddeler (Asit, tiner, vb.), Elmas ve diğer kesici aletler, çeşitli inceliklerde fırça, pergel, işaretleme kalemi.

 

Cam Mamul İşlemecisi Özellikleri
Cam mamul işlemecisi olmak isteyenlerin: Şekilleri ve renkleri algılama yeteneğine sahip, el ve parmak becerisine sahip, göz ve ellerini uyum içinde kullanabilen, yaptığı işe uzun süre dikkatini verebilen ve ayrıntıları algılayabilen, tedbirli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir. Mesleğin Yapılmasını Engelleyen Durumlar: El ve parmak noksanlıkları ve uzun süre ayakta durmasını engelleyen rahatsızlıklar. Akciğer rahatsızlıkları mesleği kişi için olanaksız kılan özelliklerdir.

 

Cam Mamul İşlemecisi Çalışma Alanları
Ülkemizde, cam işlemeciliği küçük ve orta büyüklükteki atölye ve işletmelerde yapılır. Özellikle büyük cam işletmelerinde üretilen plaka veya cam eşya olarak gelen ürünün işlenmesi bu atölyelerde gerçekleşmektedir. İşletmeler siparişe göre çalışmaktadırlar. Cam işlemeciliğinin sadece süsleme alanında bayan çalışmakta, kesme, düzeltme işlemlerinde erkekler çalışmaktadır. Cam işlemeciliğinde işletmeler bazen bütün işleme tekniğini bir arada bazen de sadece birinin yâda birkaçının yapıldığını görmekteyiz. Özellikle yurt dışından gelen bilgisayarlı ve otomatik makinelerini bilen elemanlar meslekte önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle mahalle arasında kurulmuş küçük cam işleme atölyelerine rastlamak mümkündür. Büyük işletmeler cam işleme işlemlerini terk ederek bu tür atölyelere yaptırmaktadırlar. Meslekte iş bulma imkânı bulunmaktadır. Cam sektöründe, kişilerin küçük atölyeler kurarak kendi işlerini kurdukları da görülmektedir. Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Cam Teknolojisi” alanı “Cam Ürün İşlemeciliği” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinin “Seramik ve Cam Teknolojisi” alanı “Cam Şekillendirme” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

 

Cam Mamul İşlemecisi Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 3 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca” işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesinin alınması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler. Bu sektörde ilerleme ve yükselme imkânı, kişinin yaptığı işte gösterdiği kapasite doğrultusundadır. Eğer işi çabuk kavrıyor ise çok kısa sürede yükselebilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver