Cam Mamul İmalatçısı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Cam Mamul İmalatçısı, Cam Mamul İmalatçısı hakkında, Cam Mamul İmalatçısı ile ilgili bilgi, Cam Mamul İmalatçısı mesleği, Cam Mamul İmalatçısı nasıl olunur, Cam Mamul İmalatçısı olmak için, Cam Mamul İmalatçısı olmak için hangi okulu okumalı, Cam Mamul İmalatçısı özellikleri, Cam Mamul İmalatçısı ne yapar, meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri,

 

Cam Mamul İmalatçısı Görevleri
Cam hammaddelerinin, istenilen ölçüde karışımını yaparak 1475 derecelik cam eritme fırınlarına verilmesini sağlar, Cam üfleme borusunun ucuna, şekillendirilecek eşyaya yetecek kadar cam fırınından aldığı bir top cam madenini üfleyerek, çekerek veya direk otomatik veya otomatik olmayan araçlar yardımıyla şekil verir, Modele göre hazırlanmış metal cam kalıplarına veya diğer otomatik kalıp tezgâhlarına camı yerleştirerek bir müddet bekler ve kalıpları fırına vererek camın kalıbın şeklini almasını sağlar, Kalıplardan çıkardığı cam mamulü, ısının kademe kademe düştüğü soğutma fırınlarına bırakır, Soğuması gerçekleşen cam mamulü, zımparalayarak otomatik taşlama makinesine bırakarak pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Cam Mamul İmalatçısı Kullanılan Malzemeler
Cam hammaddeleri (kuvars, soda, kalsit, vb.), Bilgisayarlı otomatik tezgâhlar, yarı otomatik veya otomatik olmayan tezgâhlar (baskı tezgâhı, şiller tezgâhı, kalıp tezgâhı vb.), Metal cam kalıpları, Cam kepçesi, Cam eritme, çalışma ve soğutma fırınları, Camın kesilmesini sağlayan makas, Cam maşası, Delikli üfleme çubukları, Bileme aletleri.

 

Cam Mamul İmalatçısı Özellikleri
Şekilleri algılama yeteneğine sahip, ellerini ustalıkla kullanabilen, ağırlıkları tahmin edebilen, göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, rutin işlerde uzun süre çalışabilen, yaptığı işe uzun süre dikkatini verebilen, sıcak ortamlarda çalışabilecek kadar bedence sağlıklı, solunum sorunu olmayan, tedbirli ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. Mesleğin Yapılmasını Engelleyen Durumlar El ve ayak noksanlıkları ve uzun süre ayakta durulmasını engelleyen rahatsızlıklar. Akciğer rahatsızlıkları mesleği kişi için olanaksız kılan özelliklerdir.

 

Cam Mamul İmalatçısı Çalışma Alanları
Ülkemizde, cam imalatçılığına yönelik belli başlı büyük fabrikalar bulunmasının yanı sıra irili ufaklı cam atölyeleri de mevcuttur. Çoğu büyük fabrikalar, yabancı şirketler tarafından satın alınmış veya ortaklık kurulmuştur. Büyük fabrikalarda yapılan cam mamul üretimi ağır iş kollarından olup, çıraklık kapsamındaki yaş gruplarının cam imalatı yapan fabrikalarda çalıştırılmadığı görülmektedir. Meslekte erkekler çalıştırılmakta ve bayanlar cam sanayinin sadece paketleme ve cam süslemeciliği bölümünde çalıştırılmaktadır. Çalışma koşullarının küçük yaştaki çocukları fiziksel ve psikolojik yönden etkilediği yönünde işverenler hem fikirdir. Cam sektörünün faaliyet alanları: Muhtelif eşya yapımı, ısı cam imalatı, tıbbi cam ampul ve enjeksiyon, laboratuar deney tüpleri, zücaciye cam eşya, avize camı, gözlük optik camı, oto camı, fırın camı, pencere camı, çift cam, mika ve bombeli cam, ayna, levha ve plaka düz cam üretimidir. İnşaat, mobilya, ilaç, tıp gibi birçok sektörde cam ürünleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla vasıflı cam imalatı işçisine de her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Sektörde iş bulma imkânı kişinin kazandığı unvana göre değişmektedir. Cam ustası aşamasına gelmiş bir kişinin, iş bulma imkânı her zaman mevcuttur. Kişiler cam sektöründe uzmanlaştıkları işlere göre iş aramakta, işverenler de uzmanlık alanlarına göre eleman aramaktadırlar (fıskacı, kalıpçı vb.). Ayrıca, işverenler bu sektörde yetiştirilmek üzere vasıfsız eleman ihtiyacını da her zaman duymaktadırlar. Cam sektöründe, kişilerin küçük atölyeler kurarak kendi işlerini kurdukları da görülmektedir.

 

Cam Mamul İmalatçısı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Cam Teknolojisi” alanı “Cam Ürün Üretimi” dalında verilmektedir.

 

Cam Mamul İmalatçısı Okulu Kaç Yıllıktır
Cam mamul imalatçılığı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Mesleki Eğitim Merkezlerinde haftada 1 gün teorik eğitim, işyerinde 5 gün pratik eğitim verilmektedir.

 

Cam Mamul İmalatçısı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler. Cam imalatçılığı eğitimini tamamlayanlar cam sektöründe şu aşamalarda ki unvanlardan geçerek yükselebilirler. (dikey yükselme) Çubukçu-Taşımacı (işe yeni başlayanlar) Madenci – Kalıpçı (çubukçu-taşımacı olarak çalıştıktan sonra ki uzmanlık alanı) Fıskacı (Madenci-kalıpçılıktan sonraki uzmanlık alanı) Kalfa (fıskacı olarak çalıştıktan sonraki uzmanlık alanı) Usta (kişinin yükseldiği son pozisyondur.) Sektörde ilerleme ve yükselme imkânı, kişinin işinde gösterdiği kapasite doğrultusundadır. Eğer işi çabuk kavrıyor ise çok kısa sürede yükselebilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver