Çakma Güneş Gözlüğünün Zararları, Çakma Güneş Gözlüğünün Zararları Nelerdir, Sahte Gözlüklerin Zararları

sahte gözlüklerin zararları nelerdir, sahte güneş gözlüğü, sahte güneş gözlüğü zararlı mı, sahte güneş gözlüğünün zararları nelerdir

Sahte güneş gözlüğünün zararları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yaz sıcakları kapımızda! Yaz aylarının gelmesi ile birlikte şık ve estetik bir görünüm için güneş gözlüğümüz olmadan dışarıya çıkamıyoruz. Estetik görünüm bir kenarda dursun, asıl göz sağlığımızı korumak için güneş gözlüksüz dışarı adım atılmamalıyız. Çünkü güneşin zararlı ışınlarına yaz aylarında daha çok maruz kalıyoruz ve gözlerimizde haliyle zarar görüyor. Bunun için uzmanlar yaz ayları yaklaşırken en az bir tane güneş gözlüğü edinmemizi söylüyorlar. Ancak güneş gözlüklerinin sahte namı diğer çakma olmamasına da dikkat edilmelidir. Çünkü sahte güneş gözlükleri gözümüze güneş ışınlarından daha çok zarar veriyor.

Çeşitli çeşitli sahte güneş gözlüleri kullanmak yerine bir tane sağlıklı ve orijinal güneş gözlüğü kullanmak çok daha avantajlı. Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Merkezi’nden Op. Dr. Olcay Şahin, sahte güneş gözlüklerinin zararları nelerdir? diye merak edenler için şöyle bir açıklama yaptı:

“Modeline hayran kalarak aldığınız taklit güneş gözlükleri gözlerinize aşırı derece de zarar vermektedir. Çünkü taklit güneş gözlükleri güneşten gelen ve göz sağlığı için tehlikeli olan UV (mor ötesi) ve IR (kızıl ötesi) ışınlarını süzmemektedir. Bunun yanı sıra sahte güneş gözlükleri gözbebeğinizi genişletip güneşten gelen zararlı ışınların miktarını da arttırmaktadır. Bu yüzden hiç gözlük takmayın daha iyi!

Atmosfer, zararlı ışınların büyük bir kısmını filtre etmesine rağmen, güneş ışığında göze zarar verecek derecede UV (mor ötesi) ve IR (kızıl ötesi) ışınları vardır. Ozon tabakasının incelmesiyle, insan cildine ve gözüne zararlı ışınlar dünyaya daha fazla miktarda ulaşmakta ve bunun sonucunda cilt ve göz sağlığımız bundan daha fazla etkilenmektedir.

UV–B ışınları, önlem alınmadığında cilt yanıkları oluştururken; UV-A ve özellikle de UV-B ışınları göze verebilecekleri zararlar açısından önemlidir. Özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkılmamalı ve çocuklara daha fazla özen gösterilmelidir. Bu zararlı ışınlardan gözlerimizi korumak, ideal bir güneş gözlüğü ile mümkün olacaktır. İdeal bir güneş gözlüğü camı, UV ve IR ışınlarını etkili oranlarda emerek, bunların göze zarar vermesini engeller. Özellikle açık renkli gözler, allerjik konjonktivit, kuru göz, retinitis pigmentoza, albinizm gibi göz hastalıkları olanlar güneş ışınlarından daha fazla etkilenmektedirler.

Sahte güneş gözlükleri maalesef kalıcı körlüğü de yol açmaktadır. Çakma güneş gözlüğünün zararları arasında gözde aşırı kaşıntı, kuruluk, batma, yanma, ağrı ve kanlanma da meydana gelebilir. Güneş ışınlarını süzmeyen sahte güneş gözlükleri göz merceğinin içindeki proteinlerinde bozulmasına neden olur.

Güneş gözlüğü satın alırken sağlık bakanlığından sertifikası olan güneş gözlüklerini tercih edin. Güneş gözlüğün koruma sağlayabilmesi için en az %70-80 UV süzebilme yeteneği olmalıdır. Estetik görünüm için göz sağlığınızdan olmayın.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver