Cahit Sıtkı Tarancı kimdir Cahit Sıtkı Tarancı hayatı Cahit Sıtkı Tarancı biyografisi

Cahit Sıtkı Tarancı biyografisi,

Cahit Sıtkı Tarancı, Diyarbakır‘ın soylu ailelerinden olan Pirinçcizadeler’dendir. 2 Ekim 1910 yılında dünyaya gelen Tarancı’nın babası Bekir Sıtkı, annesi Arife Hanım’dır. Diyarbakır’da ilk eğitimini tamamladı. Orta öğrenim için buradan İstanbul Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi‘ne gönderildi ve burada dört yıl eğitim aldıktan sonra 1931 yılındaGalatasaray Lisesi‘ne gitti. 

Sponsorlu Bağlantılar

Fransızcayı çok iyi öğrenerek Baudelaire, Rimbaud, Mallarme‘yi özümsedi. 1931-1935 yılları arasında Mülkiye Mektebi‘nde ve Yüksek Ticaret Okulu’nda okudu. 1938-1940 yılları arasında Paris’te Sciences Politiques’te yüksek öğreniminitamamladı. Paris’teyken Paris Radyosu’nda Türkçe yayınlar spikerliği yaptı. 1940 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında bisiklet ile kaçarak Lyon ve Cenevre yoluyla Türkiye’ye geri döndü. 

Askerliğini ise 1941-1943 yıllarında Ege‘nin küçük kentlerinde yaptı.1946′da CHP Şiir Ödülü’nde birincilik aldı. Anadolu Ajansı ve Çevirme Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. 1953 yılında, genç yaşta ağır bir hastalığa yakalandı. 1956 yılında tedavi için Avrupa’ya götürüldü; fakat iyileşemedi. Aynı yıl Viyana’da öldü.

Eserleri

Şiir Kitapları

Ömrümde Sükut (1933)
Otuz Beş Yaş (1946)
Düşten Güzel (1952)
Sonrası (1957)

Mektupları

Ziya’ya Mektuplar (Ölümünden sonra 1957. Ziya Osman Saba’ya mektupları)

Öykü Kitapları

Gün Eksilmesin Penceremden (Ölümünden sonra derlendi)

Cahit Sıtkı Tarancı resimleri, Cahit Sıtkı Tarancı hakkında bilgi, Cahit Sıtkı Tarancı nereli

Etiketler: :
cahit sıtkı tarancı, cahit sıtkı, cahit sitki taranci hayati vikipedi, cahit sıtkı tarancı resmi, cahit sıtkı tarancı vikipedi, cahit sıtkı tarancı fotoğrafları, cahit sıtkı tarancı resimleri

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver