Çağrı Bey Kimdir Hakkında Bilgi

Çağrı Bey Kimdir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Çağrı Bey Nedir, Çağrı Bey Ne Anlama Gelir, Çağrı Bey Ne Demektir, Çağrı Bey Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çağrı Bey ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çağrı Bey Anlamı

Büyük Selçuklu Devleti’nin kuruluşunda önemli rol oynayan Türk beyi. Kardeşi Tuğrul Beyden sonra Büyük Selçuklu Devleti’nin başına geçen ikinci hükümdardır. 990 yılında doğan Çağrı Bey, babasının ölümünden sonra amcası Arslan Yabgu’yu başbuğ olarak tanıdı. Ancak Oğuzları bir tehlike olarak gören Gazneli Mahmud, Arslan Yabgu’yu tutukladı. Bunun üzerine Çağrı Bey ve Tuğrul Bey, Oğuzların başına geçti. Çağrı Bey, 1016 yılında kardeşi Tuğrul Bey ile birlikte topladığı orduyla Bizanslılara saldırdı. Amcasının serbest bırakılmaması üzerine Horasan’a akınlar düzenledi. Gazneli Mahmut’un ölümünün ardından Gazneli ordusunu bozguna uğrattı. 1038′de Herât’ı ele geçirdi. Aynı yıl kardeşi Tuğrul Bey, Selçuklu Devleti’nin ilk hükümdarı olarak sultanlığını ilân etti. Çağrı Bey de orduların başına geçti. Uzun süre Gaznelilerle mücadele etti. Dandanakan Savaşı’nda olduğu gibi parlak zaferler kazandı. 1060′taki ölümünden sonra, oğlu Alp Arslan’ın Merv kentinde yaptırdığı türbeye gömüldü.

Konu ile ilgili aramalar: Çağrı Bey Nedir Çağrı Bey ödev ara Çağrı Bey kelime anlamı Çağrı Bey sözlükte ara Çağrı Bey ansiklopedi bilgi bankası ara Çağrı Bey ne demek Çağrı Bey neye denir

Çağrı Bey ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver