Çağlayan Nedir Hakkında Bilgi

Çağlayan Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Çağlayan Nedir, Çağlayan Ne Anlama Gelir, Çağlayan Ne Demektir, Çağlayan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çağlayan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çağlayan Anlamı

Küçük bir akarsuyun çok yüksek olmayan bir yerden dökülüp aktığı yer, küçük şelâle.

Bazı ırmaklar aşındıramayacakları denli sert zeminli yamaçlardan aşağı akarlar. Eğer ırmak yatağını oluşturan bu sert zeminin kenarı yamaçtan dışa doğru raf gibi bir çıkıntı oluşturuyorsa, ırmağın suyu da bu çıkıntıdan aşağıya dökülür. Çağlayanların büyüklerine çavlan denir.

Çağlayanların güzel ve görkemli bir görünümü vardır. Ne var ki bulundukları ırmaklarda ulaşıma engel olurlar. ABD ile Kanada arasındaki Niagara Irmağı üzerindeki Niagara Çavlanı ile Zimbabve’deki Victoria Çağlayanı dünyanın görülmeye değer çağlayanları arasında yer alır.

Çok sayıda akarsuyun bulunduğu Türkiye’de birçok da çağlayan vardır. Bunlar arasında Erzurum’un kuzeyindeki Tortum Çayı üzerinde oluşan ve 50 m yükseklikten dökülen Tortum Şelâlesi ve Antalya’da 40 m yükseklikten dökülen Düden şelâlesi ünlüdür. Bunların yanı sıra Manavgat Çayı üzerindeki Manavgat Şelâlesi, Tarsus Çayı üzerindeki Tarsus Çağlayanı ve Konya’daki Yerköprü çağlayanı Türkiye’nin önemli çağlayanları arasındadır.

Konu ile ilgili aramalar: Çağlayan Nedir Çağlayan ödev ara Çağlayan kelime anlamı Çağlayan sözlükte ara Çağlayan ansiklopedi bilgi bankası ara Çağlayan ne demek Çağlayan neye denir

Çağlayan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver