Buzul Nedir Hakkında Bilgi

Buzul Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Buzul Nedir, Buzul Ne Anlama Gelir, Buzul Ne Demektir, Buzul Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Buzul ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Buzul Anlamı

Kutup bölgelerinde ya da dağ başlarında aşağıya doğru ağır ağır yer değiştiren büyük kar ve buz kütlesi. Buzulların oluşumu, yağan bol karları eritmeye yetecek kadar sıcak olmayan dağlık bölgelerin, tepelerle çevrili çukurlarında karların birikmesiyle başlar.

Yüksek dağ başlarından aşağılara ya da kutup kuşaklarındaki karaların iç kesimlerinden, çevre denizlerine doğru yavaş yavaş akan buz ırmaklarına buzullar denir.

Buzulların en hızlı akan kesimi üstte ve ortada bulunur. Alplerdeki buzulların hızı günde 10-40 cm, Himalayalar’da 2-3 m’dir.

Konu ile ilgili aramalar: Buzul Nedir Buzul ödev ara Buzul kelime anlamı Buzul sözlükte ara Buzul ansiklopedi bilgi bankası ara Buzul ne demek Buzul neye denir

Buzul ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver