Buz Pateni Nedir Hakkında Bilgi

Buz Pateni Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Buz Pateni Nedir, Buz Pateni Ne Anlama Gelir, Buz Pateni Ne Demektir, Buz Pateni Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Buz Pateni ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Buz Pateni Anlamı

Tabanına, özel olarak uzunlamasına, ince bir çelik altlık tutturulmuş ayakkabılar giyilerek, buz üzerinde yapılan kayma sporu, patinaj. Buz pateninin kökeni 13. yüzyıla dek iner. İskandinav ülkelerinde sığır ve geyik kemiklerinden yapılan patenler kullanılırdı. 15. yüzyılda buz pateni Avrupa’da karnavallarda yapılan yaygın bir spor dalı durumuna geldi.

Zamanla buz pateni, profesyonel gösteriler biçimine dönüştü. 1924′ten bu yana olimpiyat oyunlarının bir dalı oldu. Bugün spor olarak patinaj, hız patinajı ve artistik patinaj olmak üzere ikiye ayrılır. 5 m. genişliğinde ve 60 m. çapında yuvarlak pistlerde yapılan hız patinajının klasik çeşitleri, erkeklerde 500,1.500, 5.000 ve 10.000 m.; kadınlarda 500, 1.000, 1.500, 3.000 m. yarışlarıdır.

Artistik patinajda ise ya tek ya da çiftler hâlinde yarışmalar yapılır. Figür yarışmalarında, yarışmacıların, önceden belirlenmiş olan “zorunlu figürler” denilen figürlerde, kendi buluşları olan “serbest figürler”i uygulamaları gerekir. Sonuçlar, her iki dalda alınan puanlara göre belirlenir.

Konu ile ilgili aramalar: Buz Pateni Nedir Buz Pateni ödev ara Buz Pateni kelime anlamı Buz Pateni sözlükte ara Buz Pateni ansiklopedi bilgi bankası ara Buz Pateni ne demek Buz Pateni neye denir

Buz Pateni ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver