Burun Spreyi Kullanmak, Burun Spreyi Kullanmak Zararlı Mı, Burun Spreyi Kullanmanın Zararları

burun spreyi zararlı mı, burun spreylerinin sağlığa zararı var mı, burun spreylerinin zararları, burun spreylerinin zararları nelerdir

Burun spreyleri zararlı mı?

Burun tıkanıklığı ve deviasyon (burun eğriliği) gibi pek çok sebepten ötürü gribal ve nezle gibi sağlık problemlerinin yaşandığı dönemde birçok kişi burun açıcı özelliğine sahip olan burun spreylerini gün içerisinde sıklıkla kullanmaktalar. Burun spreyi kullanımı sonrası hastaların burun etleri (mukozalar) büzüştüğü için öncesine göre nefes almalarında bir hayli kolaylık sağlanmakta ve bu sebeple de hastalar burun spreyini sık sık kullandıkları için ne yazık ki burun spreyine bağımlı olmaktalar.

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük hayatta burunda husule gelen nefes almadaki problemler hastaları burun açıcı damla ya da spreylere yönelttiği için ve kullanım sonrası öncesine nazaran nefes almada büyük bir rahatlık yaşandığından burun spreyi kullanmak kişide bağımlılık yaratır. Uzmanlar üst solunum yolu rahatsızlıklarında burun spreylerini 4 günden fazla kullanmayı önermemekte. Çünkü spreyin büzüştürdüğü burun etleri ve mukoza örtüsü normal şartlarda 3 saatlik zamanlar halinde sağlı ve sollu olarak sırasıyla şişip indiklerinden, bu düzen içinde burna giren havanın ısınmasın, temizlenmesi ve nemlenmesini sağlamaktadırlar. ancak burun spreyi sıklıkla kullanıldığı zaman bu düzende bozulma husule gelecek ve hastanın nefes almasında sıkıntılar olacak bu sebeple de hasta da burun spreyi kullanmadan yapamayacaktır.

Burun spreyi bağımlılığından kurtulmanın envaiçeşit yolu vardır, ancak siz bu bağımlılığa kapılmadan önce önleminizi almanızı tavsiye ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver