Burun Kanaması, Burun Kanaması Nasıl Durdurulur, Burun Kanaması Nasıl Durur

burun kanaması nasıl geçer, burun kanaması nasıl önlenir, burun kanaması nedenleri, burun kanaması tedavisi nasıl yapılır

Burun kanamalarında ilk yardım

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu zaman eften püften sebeplerden dolayı meydana gelen burun kanamaları, ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabiliyor. Burun kanamalarının çoğu zaman ciddi bir önemi bulunmasa da, bazıları mühim sorunlar doğurmaktadır. Can sıkıcı bir durum olsa da, bu sorunu ciddiye almakta fayda var. Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Doç.Dr.Burak ERDAMAR, burun kanamalarında nasıl davranılması gerektiğine değindi.

 

Burun kanamaları iki tip de oluyor. Biri ön burun kanamaları, ikincisi ise arka kanamalardır. Ön burun kanamaları hepimizin bildiği gibi burun deliklerinden dışarıya doğru akan kanama şeklidir. Arka kanama ise burundan genize doğru giden bir kanamadır. Arka burun kanamalarına son derece ehemmiyet verilmelidir.

Ön kanamalara göre arka burun kanamaları ciddi sorunların habercisi olabiliyor. Arka burun kanamaları yüksek kan basıncı yada travma sonrası ortaya çıkar. Genellikle yaşlılarda daha sık rastlanan bir sorundur ve acilen bir uzmana başvurmak gerekir.

Burun kanamaları nasıl durdurulur?

Burun parmaklar arasına alınarak sıkıştırılmalıdır. Baş yüksekte olmalı ve bu şekilde 5 dakika beklemelisiniz. Burun ve yanak kısmına buz koyabilirsiniz. Burun kanamasını durdurduktan sonra sümkürmemeye dikkat edin. Yerden bir şey almak için eğilmeyin, başınızı mutlaka yukarıda tutun. Aksi halde tekrar kanama başlayabilir.

Eğer bu yaptıklarınıza rağmen kanama durmadıysa, kanama durup bir süre sonra yeniden başladıysa, kanama sonrası yorgunluk, göğüs ağrısı, halsizlik şikayetleri varsa ve kanama dışarı doğru değil de genize doğru akıyorsa acilen doktora başvurulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver