Burun Estetiği, Burun Estetiği Nasıl Yapılır, Burun Estetik Amaliyatı

estetik amaliyatlar, , ,

Burun Estetiği ve Burun Estetiği hakkında bilinmesi gereken makaleler

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Burun estetiği ( rinoplasti) günümüzde  en fazla yapılan estetik ameliyatlardan birisidir. Burun estetiği, burnun büyük, eyri, veya şekilsiz vb. gibi  görüntüsünden rahatsız olan ve bunu düzeltmek isteyen insanlara yapılan bir uygulamadır. Kaza ve kanser türü farklı rahatsızlıklar sebebiyle oluşan burun sorunlarının tamiri için de burun estetiği uygulanabilmektedir. Burun estetiği için öncelikle uzman hekim tarafından gerekli tahliller uylanır. Kişinin estetik amaliyat olması için yapılan tahliller sonrasında, tahlillerin durumuna göre,  estetik amaliyata karar verilir. Sizlere bu yazımızda burun estetiği ile önemli makaleleri bir araya getirip sizlere sunuyoruz…

Ameliyat tekniği

Ameliyatta burun kemikleri zarif kesiciler ve mikromotor ile kesilip-törpülenerek şekillendirilecek,kapalı tenik özelliği olarakta burun dışınızda iz kalmayacaktır.

Burundan nefes alma zorluğu, septum deviasyonu denen burun orta duvar eğriliği ile yaşanmaktadır. Bu durumlar tespit edilirse ameliyat sırasında düzeltilecektir.(Septorhinoplasti operasyonu olarak adlandırılır)

Ameliyatta ihtiyaca göre,hump dediğimiz burun üstündeki çıkıntı çıkarılır,burundaki eğrikik düzeltilir, burun sırtı, burun ucu, burun delikleri şekillendirilir, burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılıp burun dışına özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kalacak plastik atel yerleştirilir.

Ameliyat sonrası verdiği rahatsızlıklar nedeniyle tampon kullanılmaz.

Anestezi türü ve ameliyat süresi,

Ameliyat genel anestezi altında yapılır,ortalama 2-2,5 saat sürer.

İyileşme süreci

Ameliyat sonrası ilk gün yüze soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır.Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner.

Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla olmak üzere hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ki,bu da sonraki günlerde hızla geriler.

Ameliyattan ortalama 5.-7. gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.

Ameliyattan yaklaşık 5-7 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.

10-15.günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır.Ancak,tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır.

Gözlük kullanımı ortalama 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar.)

Burnunuza travma alabileceğiniz sporlara ve dalmaya 2.aydan önce başlamamalısınız.

Burun şeklinin tam olarak oturması ortalama 3-6 ay olacaktır.

Ameliyatın komplikasyonları

Ameliyat sırasında; septum delinmesi olabilir ki,bunun o anda tamir edilmesi faydalıdır.İleride burun dan nefes almada ses gelmesine sebeb olabilmektedir.

Burun kemik ya da kıkırdaklarından fazla çıkarılması ya da burun un fazla küçültülmesi veya büyütülmesi olabilir.

Ameliyattan hemen sonra kanama olabilir ki,kanamanın türüne göre hekiminiz işlem yapar.

İyileşme döneminizde,yüzünüzde özellikle üst dudakta, burun ucunda şişlikler ve uyuşukluklar olabilir ki, bunlar zaman içinde gerileyecektir.

İlerki dönemlerde burun içi mukoza yapılarında yapışıklık meydana gelebilir ki, nefes almada yarattığı problem nedeniyle bir cerrahi işlemle düzeltilmesi gerekebilir.

Tıbbi kaynaklar %10 oranında ameliyat sonrası revizyon dediğimiz cerrahi işlemler gerekebileceğini, revizyon cerrahisi için ideal sürenin ameliyattan 1 yıl sonra olması gerektiğini bildirir.

Burun ameliyatlarında başarı

Kişiye bağlı değiştirilemez etkenler olarak; kişinin yaşı,anatomik yapısı ve yara iyileşmesine vucudun verdiği reaksiyon başarıyı olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Burun cildinin ince olması, burun kıkırdak yapısının kalın olması, burun büyüklüğü yüzüyle fazla orantısız olmaması ve tüm yüz hatları orantılı olan kişilerde başarı oranı artarken,burun cildinin yağlı ve kalın olduğu, burun kıkırdaklarının ince olduğu,yüze göre çok büyük ya da çok küçük bir burun ve yüzün totalindeki orantısızlık ya da asimetri başarı şansını azaltabir.Kişiye bağlı olarak;daha önce operasyon ya da travma geçirmiş olmak,iyileşme döneminde gerekli özeni göstermemiş olmakta başarı şansını etkileyebilir.

Kişinin yüzü ile orantılı büyüklükte,simetrisi tam,bakıldığı zaman güzel gözüken ancak ameliyat yapılmış olduğu fark edilmeyecek kadar doğal duran ve nefes alma problemi olmayan burun ideal burun olarak tanımlanabilir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver