Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Burs İçin Şartlar Nelerdir Kimlere Burs Verilmez

Burs Nedir, Burs Çıkması İçin Şartlar Nelerdir?

Burs Nedir, Burs Çıkması için Şartlar Nelerdir, Kimlere burs verilmez, Bana burs çıkar mı.

kelimelerin anlamı bilgi bankası

Sponsorlu Bağlantılar

anlamı nedir, ne anlama gelir

Burs Nedir, Burs Ne Anlama Gelir, Burs Ne Demektir, Burs Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Burs ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Burs Anlamı

Burs; Yurt içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.

BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİNDEN YARARLANAMAYACAKLAR

 1. Kurumumuzdan burs, öğrenim ve katkı kredisi almakta iken çeşitli sebeplerle kredisi kesilen öğrenciler ile halen burs, öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler,
 2. 5102 sayılı Kanunun 2. maddesi kapsamında yer alan Kamu Kurum ve Kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
 3. Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
 4. Açıköğretim ve Uzaktan eğitim gören öğrenciler (Sadece öncelikli durumda olan öğrenciler ile Açıköğretim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan 1. ve 2. sınıflar hariç)
 5. Burs isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan ve başarısız olan öğrenciler ile öğrenim ve katkı kredisi isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibari ile bir yıldan fazla kaybı olan öğrenciler,
 6. Yabancı uyruklu öğrenciler,
 7. Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 8. Hava Harp Okulu Enstitüsü, Kara Harp Okulu Enstitüsü ve Polis Akademisi Güvenlik Bilimler Enstitüsünde okuyan sivil öğrenciler. (katkı kredisinden)
 9. Artık yıl öğrenim gören öğrenciler,
 10. Hazırlık sınıfı okuyan Yüksek Lisans öğrencileri, (burs)
 11. Bir Yükseköğretim Kurumundan mezun olan öğrenciler (burs hariç)
 12. Anarşi ve terör olayına karışanlar,
 13. Üniversitelerin ikinci öğretim programlarında ve Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler ile yüksek lisans öğrencileri, (katkı kredisinden)
 14. Vakıf üniversiteleri ve yurt dışında eğitim gören ve denklikleri yapılarak memleket içerisinde bir üniversitede lisans tamamlamalarına karar verilerek, üniversitelere yerleştirilen ve geçiş yaptıkları öğretim kurumlarına ikinci öğretim öğrencileri düzeyinde katkı payı ödeyen öğrenciler, (katkı kredisinden)
 15. Üniversitelere yabancı uyruklu öğrenci sınavı (YÖS),veya YÖS’e eşdeğer kabul edilen diğer sınav sonuçlarını kullanarak, yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak kayıt yaptırmış olup, sonradan T.C. Vatandaşlığına geçen öğrenciler, (katkı kredisinden)
 16. Şehit çocukları ile gazi çocukları (anarşi ve terör olayları sonucu şehit veya gazi olanların çocuklarından öğretim kurumlarınca katkı payı alınmadığı için sadece katkı kredisinden),
 17. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler.

Bursta Öncelikler

 1. Şehit çocuklarına,
 2. Gazi çocuklarına,
 3. Malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların kendileri veya çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocuklarına ,
 4. Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ve üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrencilere,
 5. Anne ve Babası vefat edenlere,
 6. Lise ve dengi öğrenimlerini T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Devlet Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlara,
 7. Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlara,
 8. Anne ve babası T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar veya Kurumdan emekli olanlar ile Yönetim Kurulu üyelerinin çocuklarına, (Burs hariç)
 9. Anne ve babası kanunen ayrı olanlara,(Burs hariç)
 10. 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21.Maddesi (I) bendi; “Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir.” hükmü kapsamında olanlara,(Yurt hariç)

Burs Almak için Gerekli Belgeler:

1. Öncelik Belgesi

 • Şehit veya gazi çocuğu ile malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları (Yurt kaydı ve burs için Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
 • Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40’ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler (Yurt kaydı ve burs için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Devlet yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Yurt Kaydı ve burs için T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınacak belge)
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Yurt kaydı ve burs için Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
 • Anne ve/veya babası T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yurtkur’ da çalışanlar veya Yurtkur’dan emekli olanlar (Yurt kaydı için T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı ile YURTKUR’dan alacakları onaylı belge)
 • 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrenciler ve ölenlerin çocukları (Burs için Valilikten alınacak belge)
 • Milli olmuş Amatör sporcular (Yurt kaydı ve burs için , Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alınacak MİLLİLİK BELGESİ, Milli Futbolcular için Futbol Federasyonundan alınacak MİLLİ BELGESİ)
 • Anne ve babası vefat edenler, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
 • Anne ve babası kanunen ayrı olanlar, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)

2. 6 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,(Yurt kaydı için)

Burs Başvurusu nasıl yapılır?

Burs Başvurularınızı KYK Resmi sitesinden yapabilirsiniz.

Burs başvuruları ve detaylı bilgi almak için tıklayın…

Konu ile ilgili aramalar: Burs Nedir Burs ödev ara Burs kelime anlamı Burs sözlükte ara Burs ansiklopedi bilgi bankası ara Burs ne demek Burs neye denir

Burs ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver