Burn Out Sendromu, Burn Out Sendromu Nasıl Oluşur, Burn Out Sendromu Nasıl Ortaya Çıkar

burn out sendromu neden olur, burn out sendromu neden ortaya çıkar, burn out sendromu nedenleri, burn out sendromu nedenleri nelerdir

Burn out sendromunun nedeni stres

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Stres bazen bir yorgunluktan, bazen birine olan öfkeden, bazende işlerin yolunda gitmemesinden ortaya çıkan bir duygudur. Bu sorun kaliteli yaşamı etkileyen, sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olan ve çoğu kişinin ruh sağlığını alt üst eden mühim bir sorundur. Stresin neden olduğu birçok sendrom yaşandığı gibi, Burn out sendromunda da stresin etkileri büyüktür.

 

Bir şeylere karşı aşırı streslenmek, genel sağlığımız için tehdit oluşturuyor. Aşırı stres, fizyolojik tepkiler doğuruyor. Adalede gerilmeler, kan basıncında artış kalp ritimlerinde ve solunumda hızlanma gibi tepkiler meydana gelmektedir. Bunun sonucunda stres hormonlarının salgılanması ve bu salgılamanın sürekli devam etmesi, kalp hastalıklarına, yüksek tansiyona, baş ağrısına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve daha birçok sağlık problemine zemin hazırlamaktadır.

Sürekli stres yaşayan kişiler artık bu durum karşısında tükenmişlik noktasına geldikleri için burn out sendromu meydana gelir. Bu kişilerde iş, yaşam ve dünyaya karşı olumsuz duygu ve düşünceler belirir. Tükenmişlik sendromu kişide kronik yorgunluk, güçsüzlük, enerji kaybı, yıpranma, hastalıklara daha hassas olma, sık baş ağrıları, bulantı, kas krampları, bel ağrısı, uyku bozuklukları, ümitsizlik, gerilmeler, kızgınlık, sabırsızlık, huzursuzluk, nezaket ve saygıda azalma, arkadaşlardan soğuma gibi sorunlara neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver