Burhan Felek kim Burhan Felek nereli Burhan Felek yaşam öyküsü

Burhan Felek yaşam öyküsü,

 

Bu biyografimiz de Türk gazeteci, spor adamı ve yazar Burhan Felek hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız. Burhan Felek ile ilgili bütün bilgilere ve fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. Burhan Felek kimdir, biyografisi, boyu, kaç yaşında ve nerelidir?

Sponsorlu Bağlantılar

Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni okudu ve mezun oldu. Ticaret Vekaleti’nde hukuk müşavirliği, liselerde öğretmenlik ve avukatlık, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptı.

Gazeteciliğe Donanma dergisinde başladı, Tasvir-i Efkar’da (1918) spor yazarı ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vakit, Millet, Yeni Ses, Milliyet ve Tan gazetelerinde fıkra ve mizahî hikâye yazarlığına daha sonra 29 sene Cumhuriyet gazetesinde devam etti. 1969′da 45 yılı dolduran fıkra yazarlığını ölümüne kadar Milliyet’te sürdürdü. Özellikle Pazar günleri Recebin Kahvesi adlı köşesinde yazdığı mizah yazıları ile de beğeni topladı. 1974 yılında kendisine Şeyh-ül Muharririn ünvânı verildi. O tarihte dünyada en uzun süre gazetecilik yapan ve dünyanın en yaşlı gazetecisi idi. Aynı zamanda kendi adında Üsküdar, Nuhkuyusu Cad., Seyyit Ahmet Deresi’nde spor tesisleri, kapalı ve açık yüzme havuzu vardır. Ayrıca Mersin ve Eskişehir’de de bir caddeye adı verilmiştir. 1909′da İlk basın şehidi Hasan Fehmi öldürülünce düzenlenen büyük mitingin yöneticilerindendir ayrıca babali basılmış ve Felek sadrazamla görüşmüştür.

Burhan Felek Resimleri

Foto Galeri Açılıyor Bekleyiniz… Görüntüleme Hatası

Burhan Felek Eserleri; Nasrettin Hoca, Yaşadığımız Günler, Eski İstanbul Hikâyeleri, Vatandaş Efendi, Felek, Hint Masalları

Etiketler: :
burhan felek hakkında bilgi, burhan felek hayatı, burhan felek hayatı vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver