Bulyonlar Sağlığa Zararlı Mı, Bulyonların Sağlığa Ne Gibi Zararları Var, Et Bulyonların Zararları

et suyunun zararları, et ve tavuk bulyonların sağlığa zararları, hazır tavuk suları zararlı mı, hazır tavuk suyunun zararları

Et ve tavuk bulyonların zararları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Etsiz yemeklere et aroması kazandırmak için kullanmış olduğumuz bulyonların helal sertifikası taşımadığı ve insan sağlığına zararlı olduğu söylenmektedir. Marketten ve bakkallardan çeşitli markalarda almış olduğumuz bulyonların ham maddesi et ve tavuktan oluşuyor ancak bu hayvanların İslami usullere göre kesilmediği, helal lokma olmadığı yönde tartışmalar ortaya çıktı. Sağlık açısından zararı ise bulyonda yer alan mono sodyum glutamattır.

Mono sodyum glutamat (MSG), lezzet arttırıcı özelliği ile kullanılan bu ürün sağlıklı olmadığından alzheimer, parkinson, huntington hastalıkları, sara (epilepsi) hastalıklarına, göz retina tabakası hasarları, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet, böbrek ve karaciğerde tahribata kadar yol açabiliyor.

Başta et ve tavuk suyu tabletleri olmak üzere cipslerde, renkli yoğurtlarda, dondurmalarda, hazır çorbalarda, köfte harçlarında Mono sodyum glutamat (MSG) sıklıkla kullanılmaktadır. Uzmanlar at ve tavuk suyu tabletleri başta olmak üzere MSG içeren gıdaların kullanımına çok dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulunuyorlar. Bilhassa gebe olan kadınların bu öneriyi dikkate almasını şiddetli tavsiye etmekteler. Çünkü MSG hamilelerde plasenta bariyerini geçerek bebekte de aynı zararlara yol açıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver