Buldozer Operatörü ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Buldozer Operatörü, Buldozer Operatörü hakkında, Buldozer Operatörü ile ilgili bilgi, Buldozer Operatörü mesleği, Buldozer Operatörü nasıl olunur, Buldozer Operatörü olmak için, Buldozer Operatörü olmak için hangi okulu okumalı, Buldozer Operatörü özellikleri, Buldozer Operatörü ne yapar, ,meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Buldozer Operatörü Görevleri
Buldozerin işin yapıldığı yere götürülmesini ve orada emniyetli bir şekilde yerleştirilmesini sağlar ve kontrol eder, Buldozerin kayış ve palet ayarlarını yapar, Aracın ilk hareket motorunu çalıştırıp göstergelerden yağ basıncını ve yakıt durumunu kontrol eder, Yapılacak işin durumuna ve zemine göre gerekli bıçak ayarlarını yapar, Motoru çalıştırır, Kumanda kollarını kullanarak toprak veya taş kütlelerini aktarır, Makinenin yakıt ikmalini yapar, İşin bitiminde aracı kontrol eder, arıza varsa makine bakımcısının onarmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Buldozer Operatörü Kullanılan Malzemeler
Yıldız ve çift ağızlı anahtar, keski, pense, varyoz, tornavida gibi el ve ölçü aletleri, çeşitli yağdanlıklar, Toz gözlüğü, eldiven, çeşitli çelik ve kendir halatlar, çeşitli madeni yağlar, akaryakıt, Üstübü, hava filtreleri, Yedek palet, Palet ayar anahtarı.

 

Buldozer Operatörü Özellikleri
Buldozer Operatörü olmak isteyenlerin; Elleri, gözleri ve ayakları sağlam ve bunları eşgüdümle kullanabilen, Çevredeki çeşitli uyarıcıları aynı anda algılayabilen, Mekaniğe ilgi duyan, dikkatli, sorumlu, tedbirli kimseler olmaları gerekir.

 

Buldozer Operatörü Çalışma Alanları
Buldozer Operatörleri, Devlet Su İşleri, T.C. Karayolları, Türkiye Elektrik Kurumu, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Orman İşletmeleri, belediyeler gibi kamu kuruluşlarıyla, inşaat firmaları, maden şirketleri, kum ve çakıl ocakları gibi özel işyerlerinde çalışırlar. Bu alanda iş bulma olanakları oldukça fazladır. Ülkemiz, henüz alt yapısını tamamlamamış olduğundan meslek elemanlarına ihtiyaç vardır.

 

Buldozer Operatörü Okulu
Kamu kurum ve kuruluşlarının teknik birimlerinde eğitim veren kuruluşlarında (Karayolları Bölge Müdürlükleri ve Makine Mühendisleri Odaları): Kendi elemanlarını yetiştirmek isteyen kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlar, vasıfsız olarak aldıkları kişileri kendi teknik birimlerinde; meslek eğitiminde öğrenilenler başlığı altında yer alan konularda gerekli eğitimi vererek yetiştirirler ve eğitim sonunda yapacakları sınavda başarılı olanlara iş makinesi kullanma yetki belgesi (operatörlük) düzenlerler. Özel motorlu taşıt sürücü kurslarında: 625 Sayılı Kanuna göre Milli Eğitim Bakanlığı’ndan öğretime başlama izni olan Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kurslarında (program ilavesi yapan kurslarda) meslek eğitimi verilmektedir.

 

Buldozer Operatörü Okulu Kaç Yıllıktır
Kamu kurum ve kuruluşlarında verilen hizmet-içi eğitimlerin süresi değişmektedir. Özel sürücü kurslarında (G sınıfı ehliyeti) eğitim süresi 30 saat olup, trafik bilgisi, motor bilgisi ve ilk yardım konularında ders verilir.

 

Buldozer Operatörü Meslekte İlerleme
Buldozer Operatörlüğü mesleğinde operatör olarak 3 yıl ve daha fazla çalışarak üstün başarı gösterip olumlu sicil alanlar buldozer baş operatörü olabilirler. Bazı kamu kuruluşları, kendi bünyelerinde yaptıkları sınavda başarılı olanları baş operatör olarak görevlendirmektedir. İşletme içinde ustabaşı, makine park şefi gibi unvanlara da yükselebilir. Çalışılan işletmenin büyüklüğüne göre çeşitli kurs ve seminerlere katılmak mümkündür. Bu durumda ücret artışı ve mesleki gelişim sağlanabilir. Diğer iş makinelerinin kullanımında da uzmanlaşabilir. Bütün iş makinelerini kullanmak uzun deneyim gerektirir. Greyder, kepçe, ekskavatör gibi bir veya birkaç iş makinesinin kullanımında uzmanlaşabilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver