Bükülmüş Eklemin Hareketsiz Kalışı, Ağız Kokusu, Çocuklarda Kusma Neden Olur

kusma neden kaynaklanıyor, kusma nedeni ve tedavisi, kusma sebepleri, mide bulantısı ve kusma nedenleri

Mide bulantısı ve Kusma nedenleri ve sebepleri

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Kusmak, karın etrafındaki kasların ani ve de  kuvvetli kasılması sonucu ile  midenin içindekilerin ağız yolu ile dışarı atılmasıdır. Kusmanın bir çok nedeni vardır. Örneğin gebelik, ülser, üşütme yada bayat yiyecek ve içecekler vb. gibi bir çok sebepden ötürü kusma olabilir. Sadece bu saydıklarımızda değil, kusmanın daha bir çok nedenleri var. Kusmanın nedenleri neymiş? Buyrun sizlere  kusma nedenleri ile alakalı bilgiler veriyoruz…

 

Kusmanın Nedenleri: Kusmanın pek çok nedeni olmakla birlikte en sık karşılaşılan nedenler sindirim sistemine bulaşan virüsler ve bazı gıdalardır. Örneğin, zehirli, bozulmuş yiyecekler, içki, gastrit ve ülser gibi mide hastalıkları, bazı besinlere karşı hassasiyet, bazı ilaçlar, kanser, mide kanaması, mide fıtığı, sinirlenme, migren, araç tutması, zehirlenme, kansızlık, sarılık, tiroid hastalıkları, hamilelik ve çocuklarda kabakulak, bademcik veya bağırsak hastalıkları sırasında kusma görülür. Kusmaya neden olan bu durumların kimisi önemsiz ve geçici olmakla birlikte bazıları ihmal edilmemesi gereken hastalıklardır.

Bebeklerde Kusma genellikle ilk haftalarda daha sık görülür. Bebeğin gelişimi ve kilo alımı normal seyrediyorsa endişe etmeye gerek yoktur. Bebek büyüdükçe kusmayı kesecektir. Eğer kusmayı huzursuzluk, besinleri reddetme, solgunluk ve terleme gibi belirtiler izliyorsa bir hastalık habercisi olabileceğinden çocuk doktoruna görünmek yararlı olacaktır.

Çocuklarda Kusma ise genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.

Kusma Tedavisi: Tedavinin ilk şartı, kusmanın nedenini belirlemektir. Tedavi nedene göre yapılır. Hasta kustuktan sonra, sırt üstü yatırılır. Birşey yedirilmez. Bir bardak buzlu su, yudum yudum içirilir. Kusma tekrar ediyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Bebeklerde ve çocuklarda görülen kusma vücudun sıvı ve mineral kaybına neden olacağından kaybedilen sıvı ve minerallerin telafi edilmesi gerekir. Kusan bebeğe ve çocuğa yavaş yavaş su içirmek faydalıdır. Vücudun su kaybettiğinin en belirgin işaretleri gözlerde ve ağızda kuruluk, bebeklerde 4-5 saat, çocuklarda 6-7 saat küçük tuvaletini yapmamasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver