Bukalemun Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Bukalemun Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Bukalemun Nedir, Bukalemun Ne Anlama Gelir, Bukalemun Ne Demektir, Bukalemun Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Bukalemun ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bukalemun Anlamı

Bukalemun Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri
Chamaeleon vulgaris. Pullu sürüngenler takımının bukalemungiller familyasının örnek tipi olan hayvan. Kertenkeleye benzeyen sürüngen bir canlıdır. Uzunluğu 10-30 cm kadardır. Avını yakalamak için yapışkan dilini kullanır. Çevresindeki böcekleri hızla hareket ettirdiği diliyle yakalar. Daha büyük avları için güçlü ayaklarını ve kuyruğunu kullanır. Gözleri iki farklı yöne doğru bakabilir.

Bukalemunlar çok ağır hareket eden, ağaçlarda ve çalılar üzerinde yaşayan hayvanlardır. Derilerinde renk maddesi denilen “kromatoforlar” bulunur. Bu sayede bulundukları ortama renk uyumu sağlayarak düşmanlarından korunurlar. Bukalemunlarda sempatik sinir sisteminin salgısıyla pigmentlerin dağılması ve toplanması sağlanarak renk değişimi meydana gelir. Böylece çok ağır hareket eden bu hayvan, bulunduğu ortamda fark edilmeden güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilir.

Konu ile ilgili aramalar: Bukalemun Nedir Bukalemun ödev ara Bukalemun kelime anlamı Bukalemun sözlükte ara Bukalemun ansiklopedi bilgi bankası ara Bukalemun ne demek Bukalemun neye denir

Bukalemun ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver