Brusella Hastalığı, Brusella Hastalığının Tedavisi, Brusella Nasıl Geçer

brusella nasıl tedavi edilir, brusella tedavisi, brusellanın tedavi yöntemleri, brusellanın tedavisi

Brusella hastalığı tedavisi

Daha çok yavru atma hastalığı olarak bilinen Brusella hastalığı, “Brusella” virüsünden kaynaklanan bir rahatsızlık olduğu için ismini hastalığa sebep olan virüsten almıştır. Ekseri hayvanlarda husule gelen bu sorun bulaşıcı olduğu için insanlara da kolaylıkla geçmekte ve çeşitli sıkıntılar yaşatmaktadır. Brusella hastalığının hayvanlar için bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Genellikle hastalıklı hayvan mezbahaya gönderilir. İnsanlarda husule gelen Brusella hastalığının tedavisi ise şöyledir:

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalıklı olan hayvanın etinden, sütünden ya da süt ürünlerinden bilinçsiz bir şekilde tüketen insanlar bu hastalığı çok kolay bir şekilde kaparlar. Özellikle de brusella hastası keçinin sütünden peynir yapan ve sütü kaynatmadan peynir olarak yapıp tüketen kişilerde brusellanın bulaşması kaçınılmazdır. Brusella hastalığı kendini aşırı yüksek olmayan ancak titreme şeklinde ortaya çıkan ateş, iştahsızlık, çabuk yorulma, sık sık terleme ve eklemlerdeki yoğun ağrılar ile gösterir. Çoğu kşi bu belirtileri yaşamasına rağmen brusella hastalığından şüphe etmediği için sorunlarını geçiştirirler.

Brusella tedavisinde uzman hekimler mütenevvi antibiyotikler kullanmayı önermekteler. Brusella bakterisine karşı olan bu antibiyotikler hastalığın ortadan yok olmasını sağlar. Bilhassa tetrasiklinler, kloramfenikol, rifampin ve streptomisin brusella hastalığına sebep olan brusella mikrobuna karşı etkilidir. Tedavi süresinde hastanın birden fazla antibiyotik ilacını aynı anda kullanması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver