Boyun Kütletme, Boyun Kütletmek, Boyun Kütletmek Çok Zararlı

boyun kütletmek ve zararları, boyun kütletmek zararlı, boyun kütletmenin zararları, boyun kütletmenin zararları nelerdir

Boyun kütletmek zararlı mı?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük yaşantımızda sıkça yaptığımız bir harekettir, eklemleri kütletmek. Ağrıyan bölgedeki ağrıları geçirmek için yaptığımız bu davranış yarardan çok zarar sağlıyor. Uzun süre hareketsiz kalmadan dolayı oluşan ağrılar, mafsal yerlerini kütleterek belki biraz geçer ama kütletme kireçlenme gibi sorunlarında ortaya çıkma riskini arttırır.

 

Boyun kütletmek çok zararlı


İş hayatında hareket olanağı kısıtlı olanlar, şüphesiz masa başı çalışanlarıdır. Masa başı çalışanları sıkça boyun, bel ve sırt ağrıları yaşarlar. Sürekli bilgisayara bakmaktan dolayı en çokta boyunları ağrır. Boyun kütletme ihtiyacı duyan ve boyunlarını kütleten kişilerde, ileride sinir sıkışması ve kireçleme gibi sorunlar kaçınılmaz olur.

 

Boyun kütletmenin bilimsel yararı yok


Rahatlamak için başvurulan bu yöntem ile kişi kendini rahat hissettiğini zannededer. Ama uzmanlar, boyun kütletmenin bilimsel bir yararı olmadığını, boyun kütleterek eklemlerin zorlandığını ayrıca kütletmenin devamı halinde ağrının daha da şiddetleneceğini söylemekteler. Uzmanlar, boyun ve diğer eklem bölgelerinin kütletilmemesini öneriyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver