Boyun Kireçlenmesi Nasıl Geçer, Boyun Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir, Boyun Kireçlenmesi Tedavi

boyun kireçlenmesi tedavisi nasıl olur, boyun kireçlenmesini tedavisi, ,

Boyun kireçlenmesi tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşam koşullarının ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan boyun kireçlenmesi ekseri 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkmakta ve kilo sorunları, yanlış pozisyonda yatma ya da uyuma, omurga eğrilikleri, sürekli oturarak iş yapma gibi faktörlerle de görülme riski tetiklenmektedir. Boyun kireçlenmesi genetik bir sorunda olabileceği için aile geçmişinde bu sorunu yaşayan birilerinin varlığı söz konusu ise bireyler risk altına olduğunu bilerek daha dikkatli olmalıdırlar.

 

Boyundaki omurların arasında bulunan disklerin tahribata uğraması sonucu meydana gelen boyun kireçlenmesi, omurilik kanalı ve sinirleri sıkıştırarak sinirler üzerinde baskı yapar. Bu baskılar boyundan sırta ve kola kadar uzanan ağrı ve uyuşmalara sebebiyet verir. Peki boyun kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

 

Boyun kireçlenmesinin tedavisi

 

Boyun kireçlenmesi olan hastalara uzman hekimlerin uyguladığı ilk yöntem, fizik tedavisidir. Bu tedavide boyun bölgesinde sıcak-soğuk ya da elektrik akımı verilir. Söz konusu kaslar uyarılarak hastanın şikayetleri minimuma indirilmeye çalışılır. Ağrı ve uyuşma gibi şikayetlerin azalmasından sonra egzersiz programı tatbik edilerek boyun kaslarının güçlenmesi ve duruşun düzgünleşmesi sağlanır.

Boyun kireçlenmesi tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de, “boyun traksiyonu” yani boynun çekilmesidir. Günde bir defaya mahsus 5 -15 kilogramlık ağırlıkla boyun çekilmesi ve omurlar arasında bulunan sinirlere yapılan baskının azaltılması hedeflenmektedir. Kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar, B vitaminleri, masaj, kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin bir beslenme veya kalsiyum, D vitamini ilaçları kullanmak ile sinir köklerine yapılan enjeksiyonlarda hekimin önereceği diğer tedavi yöntemleridir. Tüm bunlara rağmen geçmeyen sorunlar için ise tek çare boyun kireçlenmesi ameliyatıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver