Boyun Bezeleri, Boyun Bezeleri Neden Büyür, Boyun Bezelerinin Büyüme Nedenleri Nelerdir

boyun bezesi büyüme sebepleri, boyun bezesi irileşme nedenleri, boyun bezesinde büyüme nedenleri nelerdir, boyunda neden beze büyür

Boyun bezelerinin büyüme nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzun her bölgesinde yayılı olarak bulunan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçası olan boyun bezeleri, farklı bölgelerde grup halinde bulunmakta ve sayıca da yaklaşık 200- 300 adettedir. Boyun bezelerinin enfeksiyon ve kanser türü yabancı maddelerle savaşma gibi çok önemli görevleri bulunmaktadır. Boyun bezeleri enfeksiyon ya da kanser hücresi tespit ettikleri durumda bu yabancı maddeyle savaşma esnasında büyüme gösterirler.

Boyun bezelerinin enfeksiyon ya da tümör tespit etmeleri durumunda büyüme göstermelerindeki sebep, böyle bir durumda lenfosit-antikor yani savaşçı hücre sayısında artış olmasıdır. Boyun bezelerinin boyutları 1 cm çapına kadar normal kabul edilmekte olup, daha da büyük ebatlara ulaştığında yakından takibi gereklidir.

Vücuda zarar verme potansiyeli bulunan maddelerin tespiti durumunda büyüyen boyun bezeleri çocuklarda enfeksiyon, 40’lı yaşlardaki bireylerde ise kanser nedenli olarak irileşmektedir. Boyunda çene altında, kulak ön ve arkasında, boyun orta hattı ve yanlarında, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve altında irileşen boyun bezeleri için muhakkak hekim kontrolü gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver