boy ve boyun egzersizleri-boy uzatma ve boyun güçlendirme hareketleri Hakkında Bilgi

Aşağıda boy ve boyun egzersizleri-boy uzatma ve boyun güçlendirme hareketleri ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

boy ve boyun egzersizleri-boy uzatma ve boyun güçlendirme hareketleri

Pilates hareketlerinin genel olarak ortak özelliği, vücudun boyun ve bel kaslarının güçlenmesini sağlamasıdır. Bunun yanında pilatesin boy uzaması için de etkisi olduğu biliniyor. Şimdi sizlere hem boy uzaması için faydalı hem de boy uzatan pilates hareketleri önerilerimiz olacak.

1- İZOMETRİK EGZERSİZLER:

(Dik olarak otururken veya ayakta yapılır)
A) Fleksiyorta direnç: Eller alna koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır, 10′ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.
boyun uzatmak için egzersizler

B) Ekstansiyona direnç:
Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır. 10′ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.

boy uzatma egzersizleri

C) Yana eğilmeye direnç: Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır, 10′ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır. Aynı hareket sol elle sola doğru tekrarlanır.

boyun güçlendirme egzersizleri

D) Döndürmeye   direnç:
Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. Bu durumda 10′a kadar sayılır. Hareket el değiştirerek aksi yönde tekrarlanır.

boyun hareketleri

2- İZOTONİK EGZERSİZLER
A) Başınızı yavaşça sağa döndürün ve üç saniye böyle durun. Başınızı öne döndürün. Dinlenin. Aynı hareketi aksi yöne yapın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.
boyun güçlendiren egzersizler
B) Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın. Dinlenin. Başınızı yavaşça arkaya bükün. Dinlenin. 5 defa tekrarlayın
boyun egzersiz
C) Başınızı yavaşça kulağınız omuzunuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın. Dinlenin. Yavaşça doğrultun. Aksi yöne tekrarlayın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.
boyun uzatma egzersizleri
D) Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde (yukarı, sola, aşağı, sağa) döndürün. Aynı hareketi saatin aksi yönüne yapın. Dinlenin. Hepsini 3 defa tekrarlayın.
boy egzersiz

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver