Botoks İle Tik Ameliyatı, Botoks İle Tik Hastalığı Tedavisi, Botoks İle Tik Önelenir Mi

botoks ile tik tedavisi, botoksla tik hastalığı tedavisi, botoksla tik tedavisi, tik ameliyatı

Tik hastalığı botoks ile tedavi edilecek

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Genç görünmek için tercih edilen bir estetik yöntemi olan botoks, güzellik dışında sağlık içinde kullanabilecek. Yüz, boyun veya vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen seğirmeler, atmalar, diş sıkma ve diş gıcırdatma için botoks tedavisi uygulanacaktır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Akbostancı uygulanacak bu tedavi yöntemi hakkında şunları söyledi:

 

” Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan tik ve seğirmelerin en önemli nedeni beynin arkasındaki atardamarın yüz sinirine baskı yapmasıdır. Bunun yanı sıra, gözlerde meydana gelen iltihaplanmalardan ve göz kuruluğundan dolayı gözü sürekli açıp kapamak, bir süre sonra beyni uyarıyor ve beyin bunu otomatik hale getiriyor. Diş gıcırdatma ve sıkma gibi sorunların nedeni ise kronik diş sağlığı problemleridir.

Üstelik tik sorunu sadece yüz bölgesinde meydana gelmiyor. Boyun bölgesinde de tik ve seğirmeler görülmekte ve bu bölgede meydana gelen sorunlar davranış bozukluğuna da neden olmaktadır.
Mesleklerde bu sorunların ortaya çıkmasında büyük etken. Saksafon çalan bir müzisyende ağızda, gitaristlerde elde, daktilograflarda ise parmaklarda kasılmalar ortaya çıkabiliyor.

Botoks ilaç olarak düşük dozda kullanıldığı zaman istemli hareketlere engel olmuyor ama istem dışı hareketleri engelliyor. Botoks estetik açısından da bu özelliği için tercih edilmektedir. Tik hastalarına uygulanan botoksun etkisi üç gün sonra görülebilir. Bu yöntemi etkisi yaklaşık olarak 3 ay kadar sürmekte. Tik hastaları eğer bu yöntemden memnun kalırlarsa 3 ay sonra yöntemi tekrardan uygulatabilirler. Bu yöntemin sağlığa hiç bir zararı bulunmamaktadır.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver