Botanik Nedir Hakkında Bilgi

Botanik Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Botanik Nedir, Botanik Ne Anlama Gelir, Botanik Ne Demektir, Botanik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Botanik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Botanik Anlamı

Doğa bilimlerinin bitkileri inceleyen dalı, bitkibilim. İlk olarak genel botanik ve özel botanik olmak üzere iki ana dala ayrılır. Genel botanik, bitkilerin genel yapısını, ortak özelliklerini inceler.

Başlıca bölümleri; bitkinin gözle görülebilen dış kısımlarını inceleyen morfoloji ya da organografi, iç yapısını inceleyen bitki anatomisi, dokularının yapısını inceleyen dokubilim (histoloji), organlarının görevlerini inceleyen bitki fizyolojisi, hasta bitkileri ve bitki hastalıklarını inceleyen fitopatoloji, üreme ve gelişmeyi inceleyen bitki biyolojisi, büyüme ve farklılaşma evrelerini inceleyen embriyoloji, bitkilerde kalıtımı ve kalıtsal özellikleri inceleyen genetiktir.

Özel botanik ise çeşitli bitki türleri arasındaki benzerlik ve ayrılıkları saptar, bitkilerin sıralanmasıyla ilgilenir ve her bitkinin özelliklerini inceler. Başlıca bölümleri; bitkileri sınıflandıran sistematik, türlerin gelişmesini inceleyen soyoluş (filojeni), taşlaşmış eski bitkilerin klarını inceleyen ve böylece sistematik ve filojeniye yardımcı olan paleobotanik ya da bitki paleontolojisidir. Özel botanik ayrıca, her bitki grubunu ayrı ayrı ele alır ve incelediği bitki grubuna göre isimlendirilir. Örneğin mantarları inceleyen mukoloji, bakterileri inceleyen bakteriyoloji gibi.

Bundan başka, her bir bitkiye elverişli ortamı ve her bir ortamda yetişen bitki örtüsünü inceleyen ekoloji, aynı yerde yetişen bitki topluluklarını inceleyen bitki sosyolojisi, büyük bölgelerin bitki örtüsünü inceleyen bitki coğrafyası da özel botaniğin dallarıdır. Ayrıca botanikten temel unsur olarak yararlanan ve bir anlamda botanik üzerine kurulmuş eczacılık, ormancılık, tarım ve benzeri bilimlerden de söz etmek gerekir.

Botaniğin tarihi Milattan önceki yıllara dayanmaktadır. İlk botanik çalışmaları sınıflandırma alanında başlamıştır. İlk sınflandırmacı İ.Ö. 380-327 yılları arasında yaşamış olan Theophrastes’tir. Bundan sonra, özellikle Orta Çağ’da birçok botanikçi çeşitli alanlarda çalışarak bu bilim dalının gelişmesine katkıda bulundular. Günümüzde botanik, gerek ilgi alanları, gerekse temel oluşturduğu diğer bilimler açısından, insan yaşamıyla çok yakından ilgili, en önemli bilim dallarından birisidir.

Konu ile ilgili aramalar: Botanik Nedir Botanik ödev ara Botanik kelime anlamı Botanik sözlükte ara Botanik ansiklopedi bilgi bankası ara Botanik ne demek Botanik neye denir

Botanik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver