Boşanma Tavsiyeleri, Boşanıyorum Ne Yapmalıyım? Boşanma Öncesi Psikoloji ve Tedbir

Yıllar yılı büyük bir arayış içerisindeydiniz. Deneme yanılma yöntemiyle bir çok adayı elediniz ve hayallerinizdeki insanı buldunuz ya da bulduğunuzu sandınız. Neyse nasip kısmet bir şekilde evlendiniz ve cicim ayları bitti. Gel zaman git zaman problemler çıkmaya başladı ve bunu ardı arkası kesilmeyen tartışmalar hatta küslükler takip etti. Sonra şapkanızı önünüze koyup olan biteni düşündünüz ve mutsuz hayatınızın nedenini buldunuz. Üstelik bir de çözüm sundunuz kendinize: Kaçınılmaz son olan boşanma!

Sponsorlu Bağlantılar

Evet hayat her zaman toz pembe değildir. Evlenmek nasıl hayatın ve toplumun son derece doğal bir parçasıysa, boşanma da öyledir. Yerinde ve zamanında bir boşanma, evli kalmaktan daha hayırlı olabiliyor. Ama herşeyin bir adabı olduğu gibi boşanmanın da bir adabı var. O kadar şeyi paylaştığınız, aynı yastığa baş koyduğunuz ve iyi kötü günler yaşadığınız eşinizi kırmadan incitmeden medeni ve insani bir şekilde ayrılmanız gerekiyor. Peki bunu nasıl mı başaracaksınız? İşte bu konuda aşağıda işinize yarayacak güzel bilgiler var.

İşte Boşananlara Tavsiyeler

 1.  Nasıl tanıştığınızı unutmayın
  Belki bir arkadaş toplantısında, belki çok keyifli bir tesadüfle ya da yeni nesil iletişim aracı olan bir internet sohbetinde tanıştınız. İlk günler ne kadar mutlu olduğunuzu hatırlıyor musunuz? Ya ilk buluşmanızı ve Sevgililer Günü’nde birbirinize karşılıklı yaptıklarınız sürprizler? Sabaha kadar heyecandan uyuyamadığınızı da unutmayın.Karşılıklı ya da tek taraflı biten ilişkinizin bir zamanlar çok iyi gittiğini ve birbirinize çok değer verdiğinizi zaten biliyorsunuz. Şu an, her şeyin bitme noktasına gelmiş olması, geçmişte yaşanan güzel duyguları silmesin.
 2.   Harekete geçin
  Her iki taraf da aynı anda boşanmaya karar verdiyse genellikle medeni bir şekilde ayrılan taraflar, tek taraflı biten evliliklerde daha büyük problem yaşıyor.Siz de eğer terk edilen tarafta duruyorsanız, acı çektiğiniz anları unutun ve kendinizi yeniden toparlamak için harekete geçin. Öncelikle, evlenmeden önce yani eşiniz hayatınızda olmadan önce de var olduğunuzu ve ayaklarınız üzerinizde durabilecek kadar güçlü olduğunuzu düşünün.

  Geriye bakarak devam ederseniz, manevi anlamda hep tökezleyeceğiniz kesin! Bu yüzden, boşandıktan sonra neler yapabileceğinizi bir liste yapın, gerekirse bu listeye çok keyifli bir tatili de ekleyin.

 3.  Profesyonel yardım alın
  Uzun zamandır sürdürdüğünüz birlikteliğinizin artık sonuna geldiniz. Bütün sosyal ve özel hayatınız yeniden yapılanmaya uğruyor. Bir taraftan duygusal anlamda kendinizi iyi hissetmeye çalışırken bir yanda da tek başına devam etmeniz gereken hayatınıza alışmaya çalışmak zor olabilir.Araştırmalar, ayrılmayı isteyen tarafın bile bundan sonraki yaşamını ve ilişkilerini daha sağlıkla devam ettirebilmek için profesyonel yardım alması gerektiğini vurguluyor.

  Boşanma, yalnızca özel hayatı derinden etkileyen bir olgu değil, aynı zamanda genel iletişimi ve sosyal duruşu da değiştiren ve yeniden bir yön belirleyeceğiniz önemli bir gelişme. Bu yüzden geri kalan hayatınızda artık eşiniz olmadan yeniden hasarsız ve mutlu bir şekilde devam edebilmek için mutlaka profesyonel bir yardım alın.

  Olayları dışarıdan bir göz olarak değerlendirmeye ihtiyacınız olacak. Bu yardımı bir zayıflık olarak değil destek olarak görün.

 4.  Çocuklarınıza yansıtmayın
  Her ilişkide yalnızca tek taraf hatalı değildir. Her ne kadar kimse kendi hatasını kabul etmese de gerçekler tam tersini gösteriyor. Mutluyken ilişkinizin tam bir evlilik yaşadığınızı düşünürken, iş boşanmaya gelince bütün resim değişiyor. Üstelik o kadar konuşulmayacak şeyler gün yüzüne çıkıyor ki, boşanma doğal halinden çıkıp bir intikama ve çiftlerin birbirlerine acı çektirmesine dönüşüyor.İki savaşçı cenk ederken de muhakkak en büyük yarayı da çocuklar alıyor. Ortaklaşa ve en mutlu anınızda dünyaya getirdiğiniz çocuklarınıza bir “eşya”ymış gibi davranmaktan uzak durun. En önemlisi de sizin biten ilişkinizin onlara yansımasına izin vermeyin.

  Çocuklar için anne-babaları, dünyadaki en değerli ve güven duydukları insanlardır. Sizin aranızda biten duygusal ilişkiniz ve artık başka evlerde yaşayacak olmanız onun hem duygusal hem de sosyal hayatını derinden etkileyecektir.

  Boşanma sürecinde tartışmalar oluyorsa, bunun mutlaka çocuklardan uzakta yapmakta yarar var. Çünkü boşanan çiftler hayatlarını bir sonraki evrede yeniden toparlarken, çocuklar bu travmayı bir daha asla atlatamayacak kadar etkilenebiliyor.

 5.  Maddiyatı bir kenara bırakın
  Boşanma, önce duygusal başlayan bir süreçtir. Ve ne yazık ki, etraftaki örneklere baktığınızda son noktada artık birbirleri mal paylaşımı üzerinden yıpratan çiftlere şahit olursunuz. Boşanmanızı en hasarsız atlatmanın bir yolu da hukuk yoluyla mal paylaşımını doğal sürecine bırakmaktır.Nasılsa mahkeme sırasında hakkınız ne ise onu size veren bir hukuk sistemi içinde yaşıyorsanız, eski eşinizle sahip olduğunuz malların paylaşım kavgasına girmeyin. Genellikle kadınlar, ayrılmak üzere oldukları eşlerinin bir sonraki ilişkilerinde rahat nefes alıp güzel bir hayat sürmelerini engellemek için ellerinde ne var ne yoksa almaya çalışır. Ama unutmayın, bu evlilik sırasında her ikiniz de eşit haklara sahiptiniz. Ayrılırken de aynı haklar geçerli olacaktır.
 6.  Yeni bir İlişki hayal edin
  Boşanma sırasında ve öncesinde o kadar yıprandınız ve eski eşiniz sizi o kadar yıprattı ki, yeni bir ilişkinin hayalini kuracak kadar mecaliniz kalmadı. Büyük hata! Dünyada sizi mutlu edecek, tıpkı sizin gibi yaralar aldıktan sonra yeni bir hayatın hayalini kuran bir kahramanın olduğunu unutmayın.Erkekler boşanmadan hemen sonraki hayatlarını yeniden kurarken, kadınlar bu duygusal olgunluğa daha uzun vadede ulaşıyor. En iyi zaman kendi içinizde belirlediğiniz süreçtir şüphesiz, siz hazır olduğunuzda bu defa hatalarınızın olmadığı yeni bir ilişki de sizi bekliyor olacak.

  Boşanmanın bütün yıpratıcı evrelerinde, yeniden güzel bir hayata ve ilişkiye sahip olacağınızı kendinize tekrarlayın ve kalbinizi cesaretlendirin.

  Araştırmalar boşanmayı isteyen tarafın bile mutlaka uzman yardımı alması gerektiğini gösteriyor

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver