Borsa ve Finans Meslek Elemanı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Borsa ve Finans Meslek Elemanı, Borsa ve Finans Meslek Elemanı hakkında, Borsa ve Finans Meslek Elemanı ile ilgili bilgi, Borsa ve Finans Meslek Elemanı mesleği, Borsa ve Finans Meslek Elemanı nasıl olunur, Borsa ve Finans Meslek Elemanı olmak için, Borsa ve Finans Meslek Elemanı olmak için hangi okulu okumalı, Borsa ve Finans Meslek Elemanı özellikleri, Borsa ve Finans Meslek Elemanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Borsa ve Finans Meslek Elemanı Görevleri
1-BANKALARDA VEYA ARACI KURUMLARDA;
Müşterilere yatırım hesabı açar, Müşterilerden alınan talimatlara göre hisse senedi alım- satımına aracılık eder, Müşteri talimatıyla halka arza aracılık eder, Müşteri talimatıyla yatırım fonu, devlet tahvili, hazine bonosu alım satımına aracılık yapar,
2- ANONİM ŞİRKETLERDE;
Şirketin finansal analizini finans uzmanına bağlı olarak yapar, Şirketin yatırım planlamasının yapılmasına katkı verir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Borsa ve Finans Meslek Elemanı Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, Çağdaş iletişim araçları (telefon, faks, teleks, internet vb.) Finansal tablolar, faaliyet tabloları,

 

Borsa ve Finans Meslek Elemanı Özellikleri
Borsa ve finans meslek elemanı olmak isteyenlerin, Sayısal düşünme gücü gelişmiş, Finansal konulara ilgi duyan, bütün içinde parçayı kavrayabilen özelden genele ulaşabilen, değişik görüş ve yeniliklere açık olabilen, çabuk ve doğru karar verebilen, tertipli ve düzenli çalışabilen, Uzak görüşlü, İkna gücü ve sorumluluk duygusu yüksek kimseler olmaları gerekmektedir.

 

Borsa ve Finans Meslek Elemanı Okulu
Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının “Borsa ve Finans” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası” olarak değişmesi nedeniyle, “Borsa ve Finans” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Borsa ve Finans” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Borsa ve Finans Meslek Elemanı Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra iki yıldır.

 

Borsa ve Finans Meslek Elemanı Diploma
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Borsa ve Finans” ön lisans diploması verilmektedir.

 

Borsa ve Finans Meslek Elemanı Çalışma Alanları
Türkiye’de son yıllarda, özellikle Sermaye Piyasası Kanunu çıkarıldıktan sonra menkul kıymetler ve borsa alanında önemli gelişmeler olmuştur. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) giderek daha da derinlik ve menkul kıymet türleri itibariyle çeşitlilik kazanmıştır. Böyle bir piyasada faaliyet gösteren resmi ve özel kurumlarda bu meslek elemanına ihtiyaç duyulacaktır. Mezunların istihdam edilebileceği çok çeşitli alanlar ve kurumlar mevcuttur. Türkiye’de bulunan aracı kurumlar, İMKB, tüm ticaret, sanayi ve esnaf odaları, gümrük müdürlükleri, AB alanında çalışmalar yürüten tüm resmi kurumlarda çalışabilirler.

 

Borsa ve Finans Meslek Elemanı Meslekte İlerleme
“Borsa ve Finans” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve işletmecilik” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerlerinde başarılı olanlar Müşteri Temsilcisi, Dealer, Operasyon, Finans Uzman Yardımcısı olabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver