Bölme işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabı hakkında bilgi


BÖLME İŞLEMİ
4×3= 12 veya 3×4 = 12 dir.
Çarpanlardan biri bilinmediğinde, çarpım diğer çarpana bölünerek bilinmeyen çarpan bulunur.
Bu işlem,
12 : 4 = 3 şeklinde gösterilir.
(bölünen) (bölen) (bölüm)

? x 4 = 28 işleminde verilmeyen çarpan;
28 : 4 = 7 şeklinde bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Çarpımı ve çarpanlarından biri verilen çarpma işleminde verilmeyen çarpanı bulmak için bölme işlemi yapılır. Bu nedenle çarpma ve bölme işlemleri birbiri ile ilgilidir. Kalanı sıfır olan bölme işlemine, kalansız bölme denir. Kalansız bir bölme işleminde,
Bölünen : Bölen = Bölüm veya Bölünen = Bölen x Bölüm

Kalanı sıfırdan farklı olan bölme işlemine, kalanlı bölme işlemi denir. Kalanlı bölme işleminde kalan, bölenden daima küçüktür. Kalanlı bölme işleminde,
Bölünen = ( Bölen x Bölüm ) + Kalan

BÖLME İŞLEMİNDE BÖLÜMÜ TAHMİN ETME
Bir bölme işleminde bölümü tahmin etmek için;
a) Bölen bir basamaklıysa, bölünenin yaklaşığını alır, sonra bölümü tahmin ederiz.
b) Bölen iki ya da daha fazla basamaklıysa, önce bölenin sonra da bölünenin yaklaşığını alır ve bölümü tahmin ederiz.
Bölümü tahmin etmek, bölme işleminde yapılan bazı hataları önler.

BÖLME İŞLEMİNDE BÖLÜMÜN BASAMAK SAYISINI TAHMİN ETME
Bir bölme işleminde bölümün basamak sayısını tahmin etmek için;
a) Bölünenin en büyük basamağındaki rakamın sayı değeri bölene eşit veya bölenden büyük ise, bölümün basamak sayısı, bölünenin basamak sayısı kadar olur.
b) Bölenin basamak sayısı birden fazla ise, bölünenden aynı sayıda basamak ayrılır ve bölüm için bir basamak düşünülür. Bölünenin geriye kalan basamak sayısına ayrılan 1 eklenerek bölümün basamak sayısı bulunur.

 

Dora ile bölme işlemlerini yapmak için hazır mısınız çocuklar :) Kutucukların üzerinde olan işlemlerin sonuçlarını sağ taraftaki tablodan bulup , kutucukların üzerine sürükleyeceksiniz. Doğru bildiğiniz zaman dora resminin bir parçası açılıyor olacak.

  • 2. Sınıf Bölme İşlemi Soru Çözümleri
  • Merhaba Çocuklar , Bugün 2. sınıf matematik dersi ünitelerinin soru çözümlerini ekleyeceğiz. İlk olarak bölme işlemleri ile başlıyoruz.. Örneğin: Ahmet 55 sayfalık bir kitaptan her gün 5 sayfa okursa kitabı kaç günde bitirir. sorusu gruplara ayırma ile ilgilidir. O halde 55:5=11 günde kitabı bitirir. 2. Sınıf Bölme İşlemi Soru Çözümleri , 2. Sınıf Bölme İşlemi Soruları , 2. Sınıf Bölme İşlemi , 2. Sınıf Bölme İşlemi nasıl yapılır ,

  • 3. Sınıf Bölme İşlemi Soru Çözümleri
  • Çocuklar 3. sınıf matematik üniteleri ile ilgili konularının soru çözümlerini artık sitemizden bulabileceksiniz. Matematiğin temel işlemlerinden olan bölme işlemi ile ilgili soru çözümlerimize başlıyoruz. Örneğin: Bir anne 24 cevizi 4 çocuğuna eşit olarak paylaştırdı. Her çocuğa kaç ceviz düşmüştür sorumuzun çözümünü anlatmak gerekirse. . Sorumuzda anladığınız gibi PAYLAŞTIRMAK sözcüğü geçiyor. Paylaştırma işlemi olduğu zaman bölme işlemini kullanıyoruz. Yani tam olan cevizlerimizi çocukların sayısına böleceğiz.. 24/4=6 eşit parça ile paylaştırılacakmış.
  •  

Bölme işleminin terimleri,bölme işlemi nasıl yapılır?,10 ile  bölme,100 ile bölme,1000 ile ölme,verilmeyen terimi bulma gibi başlıklar altında konumuzu işleyeceğiz.

5.Sınıf Bölme İşlemi Videolu Konu Anlatımı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver