Bölgesel Kiloların Zararları Riskleri-Bölgesel İncelme ve Zayıflama Faydaları Hakkında Bilgi

Aşağıda Bölgesel Kiloların Zararları Riskleri-Bölgesel İncelme ve Zayıflama Faydaları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bölgesel Kiloların Zararları Riskleri-Bölgesel İncelme ve Zayıflama Faydaları

Bölgesel yağlar her ne kadar obezite gibi sağlığa bütüncül bir tehdit oluşturmasa da bölgesel kilolar da belirli noktalarda ciddi sağık riskleri taşımaktadır. Fazla kiloların sağlığa zararları olduğu zaten tüm dünyaca bilinen bir gerçektir. Ancak bölgesel kilolar da özellikle karın, göbek ve bel bölgesinde biriktiğinde bir takım kalp damar hastalıkları gibi dolaşım sistemi rahatsızlıkları ile şeker hastalığı diyabet gibi sistemik hastalıklara neden olabilmektedir. Şimdi bölgesel şişmanlık yan etkileri ve zararları ile bögesel zayıflamanın yararları hakkında bilgiler verelim.

Uzmanlar, özellikle karın bölgesinde biriken yağların ve bu yağlar sonucu oluşan kiloların kalp ve şeker hastalıkları riskini artırdığını, bu durumun da kansere yakalanma tehlikesini artırdığını belirtiyor.
Göbekli erkeklerin kalp ve şeker hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bildirildi. Özellikle de erkeklerin karın bölgesinde biriken kilolar yani göbek, kalp ve şeker hastalıkları riskini artırıyor, kansere yakalanma tehlikesi yaratıyor.

Kalp ve şekere dikkat!

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, erkeklerin fazla kilolarının karın bölgesinde biriktiğini, bu yüzden “göbekli” erkeklerin kalp ve şeker hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu bildirerek, şu bilgileri verdi:

Merkezi şişmanlık tehlike

“Sağlıklı olmanın temel şartı, çeşitli ve dengeli gıdalarla beslenmek ve kilo almaktan kaçınmaktır. Diyet denildiğinde akla hemen kadınlar geliyor, oysa günümüzde şişmanlık sadece kadınlar için değil erkekler için de sorun.

Erkeklerin kiloları belirli bir bölgede toplanması da sağlık açısından önemli risk oluşturuyor. Erkeklerin kilosunun karın bölgesinde birikmesi, merkezi şişmanlık olarak bilinir. Bu kişiler çoğunlukla ‘elma’ şekilli olarak adlandırılır.

Karın bölgesinde fazla kilolu olmak, yani göbekli olmak da kalp ve şeker hastalıkları riskini artırır. Ayrıca kansere yakalanma tehlikesi de yaratabilir.

Aşırı kilo, eklemleri de fazla zorlayarak sağlık sorunlarının artmasına neden olur. Bu yüzden erkeklerin de kadınlar kadar beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Bölgesel Zayıflamak İçin Ne Yapmalı:

Dengeli gıdalar alınmalı

Fazla yağlı gıda tüketmek kilo artışına neden olur. Yemeklerin karbonhidrat, protein, yağ ve lif açısından dengeli olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Dengeli beslenme, sağlıklı yaşam sürmek kadar kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmak için de önemlidir. Karın bölgesinde biriken kilolar, kalp ve şeker hastalıkları riskini artırıyor, kansere yakalanma tehlikesi yaratıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver