Boğaz Reflüsü Asıl Tedavi Edilir, Boğaz Reflüsü Hastalığı, Boğaz Reflüsü Hastalığı Nasıl Geçer

boğaz reflüsü hastalığı nasıl tedavi edilir, boğaz reflüsü hastalığı tedavisi, boğaz reflüsü hastalığına ne iyi gelir, boğaz reflüsü nasıl geçer

Boğaz reflüsü tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ses telleri ve boğaz ile ilgili sorunların, kişinin beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzı dikkate alınarak yorumlanması sonucu boğaz reflüsünün teşhisi konulmaktadır. KBB uzmanı endoskopi yöntemini kullanarak hastanın ses tellerini inceler. Üst solunum ve sindirim yolları endoskopi sayesinde incelenerek değerlendirmeye alınır. Boğaz, gırtlak, ses telleri ve yemek borusu başlangıç yerinden itibaren detaylı incelenir ve kayıt edilir. Bu işlemlerin ardından boğaz reflüsünün tanısı konulur.

 

Boğaz reflüsünün tanısının koyulmasının hemen ardından tedaviye başlanır. Tedavide öncelikle hastalara beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeleri söylenir. Beslenme alışkanlığı, yaşam koşulları, vücut kitle indeksleri, sigara, alkol, çay, kahve alışkanlıkları, yatma-kalkma saatleri, kullanılan ilaçlar gibi daha birçok şey gözden geçirilir. Bazı besinler hekim tarafından yasaklanır.

Giyim tarzında da değişiklik yapılmalıdır. Karnın iç basıncını artıran kıyafetlerin giyilmemesi ve hareketlerin yapılmaması gibi…

Stresten uzak durmak, geceleri yatarken başın vücuttan 15 derece yüksekte tutulması, aşırı yorgunluktan kaçmak boğaz reflüsü tedavisi için yerine getirilecek alışkanlıklardandır.

Boğaz reflüsünün tedavisi için kullanılan ilaçlar, mide asidinin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu ilaçlar mide asidinin boğaza kadar çıkıp oraları tahriş etmesini de önler. Tedavi 3-6 aya kadar devam eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver