Böbrek Yetmezliği Nasıl Olur, Böbrek Yetmezliği Neden Olur, Böbrek Yetmezliği Nedenleri

böbrek yetmezliği sebepleri, böbrek yetmezliğinin nedenleri nelerdir, böbrek yetmezliğinin sebepleri nelerdir, kronik böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliği nedenlerinden biride Obezite

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Obezite hastaları böbrek yetmezliği riski taşıyorlar. Kilo bakımından normal olan kişilere göre, obezite olanlarda böbrek yetmezliği riski oldukça yüksek. Obezitenin tedavi edilmemesi böbrek yetmezliği gibi daha birçok hastalığı da beraberinde getirecektir. Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu anlatıyor:

 

 

“Genetik ve çevresel faktörlerin sebep olduğu obezite, kronik böbrek hastalığının gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir risktir. Bizim ülkemizde obezite olan birçok yetişkin bulunuyor. Obezitesi tedavi edilmeyen bu bireylerde hem böbrek yetmezliğine hem de diğer böbrek sorunlarına rastlanmaktadır. Böbrekleri olumsuz etkileyen bu sorundan kurtulmakta fayda var.

Obezitenin meydana gelmesinde genetik sebeplerin yanı sıra vücutta artan yağ dokusunun da büyük rolü var. Hormonal değişiklik meydana getiren, kan basıncını yükselten, atardamarlarda spazm meydana getiren, böbreklerde su ve tuz oluşumunu attıran yağ dokusu, hipertansiyon gelişimini de etkiliyor. Bu sorunların doğru yöntemlerle tedavi edilmesi hastaların hayatlarını kurtarıyor.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver