Böbrek Yetmezliği Hastaları Nasıl Beslenmeli, Böbrek Yetmezliği Hastalarına Beslenme Önerileri, Böbrek Yetmezliği Hastalarının Beslenmesi

böbrek yetmezliğinde beslenme, böbrek yetmezliğinde beslenme önemi, böbrek yetmezliğinde beslenme şekli, kronik böbrek yetmezliğinde beslenme

Böbrek yetmezliğinde beslenmenin önemi

Sağlıklı böbrekler için böbreklerinizi en doğru besinlerle beslemelisiniz ki, böbrekleriniz de genel sağlığınız için üzerine düşen görevleri sorunsuzca yerine getirebilsin. Sağlıklı böbrekler vücudumuzda kalsiyum ve fosforun kandaki düzeylerinin normal sınırlarda kalmasına muavenet ederek, hem diş ve kemik sağlığına, hem de kas ve sinirlerin görevlerini yerine getirmesinde etkisi bulunur. Çünkü kalsiyum ve fosfor vücutta yer alan en önemli iki mineral olduğu için böbrek yetmezliği husule geldiğinde böbreklerden fosfor atılımı azalacak ve kandaki fosfor yükselecektir. Bu durumda kandaki fosforun artmasından dolayı kanda kalsiyum azalacak, başta kemiklerin kırılganlığı ve dayanıksızlığı olmak üzere mütenevvi sağlık problemleri gelişecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek yetmezliği inatçı kaşıntıya, gözde kızarıklığa damar duvarlarında kireçlenmeye, ciltte yaralanmalara ve kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Bu tür sağlık problemleri ile karşılaşmamak için yapmanız gereken şey doğru ve sağlıklı besinler tüketmektir. Peki böbrek yetmezliği hastaları nasıl beslenmeli?

Tüm gıdalarda fosfor bulunmakta ancak bazılarında daha az fosfor bulunduğu ve böbrek yetmezliği kanda ki fosforun artmasına sebep olduğu için fosfor tüketimini en aza indirmeniz önerilir. Fosfor bakımından az olan gıdalara yönelmelisiniz. Ayrıca mide ve bağırsaklarda fosforu bağlayarak emilmesini ve kana geçişini önleyen ilaçlarında kullanılması doktorunuz tarafından istenecektir.

İşte böbrek yetmezliği hastalarının kaçınması gereken gıdalar.

1.Süt (günde 100 gram’dan fazla)
2.Yoğurt, dondurma, peynir, yumurta sarısı
3.Fındık, ceviz
4.Ispanak, kuşkonmaz, kuru baklagiller, yulaf ezmesi
5.Kolalı içecekler
6.Bisküvi, çörek, pasta, çikolatalı puding
7.Sakatat, et balık, tavuk (günde 200 gram’dan fazla)

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver