Böbrek Taşı Oluşumunu Engellemek

Böbrek taşı olmaması için neler yapabiliriz?

Böbrek taşları böbreğe hasar verebileceği için daha öncesinde böbrek taşı düşüren insanların çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bu kişilerde yeniden taş düşürme ihtimali yüksektir. Böbrek taşı riski olan kişiler de risk faktörleri şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Az önce de söylediğimiz gibi daha önce böbrek taşı düşürmüş kişiler.

Ailesinde böbrek taşı rahatsızlığı olan kişiler.

Üriner sistemle ilgili bir patolojisi olan hastalar (daha önce böbrek ameliyatı olmuş kişiler).

İdrar yolu enfeksiyonlarına sık sık yakalanan kişiler.

Böbrek taşı düşüren kişiler yeterince sıvı almayı ihmal etmemelidir. Yaz aylarında 3 litreye varan miktarlarda sıvı tüketmeli ve kışın da bu miktarı biraz daha düşürebilir ve 1,5-2 litre kadar en az sıvı tüketmelidirler.

Spordan uzak ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsak ve yukarıdaki risk grubunda isek taşı düşürmeyi kolaylaştırmak için sporu da hayatımızın bir parçası yapmalıyız. Hareketli olmak taş oluşumunu engellediği gibi oluşan böbrek taşlarının düşürülmesini de kolaylaştırmaktadır.

Risk grubundaki insanların, cinsiyet ayrımı olmaksızın, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Beslenme alışkanlıklarına bakılınca özellikle yaz aylarında maden suyu ve limonatayı, kışın ise c vitamini yönünden zengin greyfurt ve portakalı bol bol tüketmelerini önermekteyiz. Kola ve gazoz gibi şekerli ve gazlı içecekleri fazla içmekten uzak durmak gerekmektedir. Bu tür içecekler fazla alındığında taş oluşumuna neden olurlar. Yine tuzlu besinler de böbreklerde taşa neden olurlar. Bunları tamamıyla hayatımızdan çıkarmak değil de fazla tüketmekten kaçınmakta fayda vardır.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver