Böbrek Taşı Neden Olur, Böbrek Taşı Neden Oluşur, Böbrek Taşı Nedeni

böbrek taşı nedenleri nelerdir, böbrek taşının nedenleri, ,

Böbrek taşı nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Büyük bir sıklıkla çoğu kişide husule gelen böbrek taşı, üreme sisteminin içerisinde herhangi bir düzeyde taş oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve ekseri kadınlara nazaran erkeklerde daha çok görülür. Çoğu zaman genetik faktörlerden meydana gelen böbrek taşı başka sebeplerden de husule gelmektedir. Peki nedir bu sebepler? İşte uzmanların böbrek taşı nedenleri hakkındaki görüşleri…

Böbrek taşı hastalarının birçoğunda bu rahatsızlığın meydana gelmesinde ki en büyük neden genetik yatkınlıktır. Böbrek taşının asıl oluşmasındaki sebep ise idrarda aşırı miktarda bulunan ürik asit, sistin, kalsiyum, oksalat gibi maddelerin varlığıdır. Bu maddeler zamanla birikir, büyür ve taşlaşır. Bu sebeple idrar yolları tıkanır ve idrarın rahat bir geçişi sağlanmadığı için böbrek ağrıları meydana çıkar.

Böbrek taşı nedenleri arasında bir diğer etkenler ise yanlış beslenme alışkanlıkları, kullanılan bir takım ilaçlar ve bireylerin daha önce geçirmiş oldukları ya da halen devam eden sağlık sorunlarıdır. Hele ki gut hastalarında böbrek taşı riski daha büyüktür. Bu tür sağlık problemleri böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver