Böbrek Sintigrafi, Böbrek Sintigrafi Çekimi, Böbrek Sintigrafi Çekimi Nasıl Olur

böbrek sintigrafi çekimi nasıl yapılır, böbrek sintigrafi çektirme nasıldır, böbrek sintigrafi çektirmek, böbrek sintigrafi çektirmek için

Böbrek sintigrafisi nasıl çekilir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek sintigrafisi böbrek fonksiyonlarını yansıtan görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem böbrek fonksiyonlarını yansıtabilen radyoaktif maddelerin damar yoluyla verilmesinden sonra böbreklerde dağılımını izlemektedir. Bu sayede böbrek fonksiyonlarının işlevi değerlendirilir.

 

Böbrek sintigrafisi statik ve dinamik olmak üzere ikiye ayrılır. Statik böbrek sintigrafisi ile tümör kist gibi lezyonlar araştırılır, renal enfeksiyonların hasar derecesi saptanır, böbrek dokusununda meydana gelen anormallikler araştırılır. Dinamik böbrek sintigrafisi ile de üst üriner kanal darlıkları araştırılır, renovasküler hiper tansiyon, renal transplantların takibi, böbrek yetmezliği, ameliyat öncesi ve sonrası böbrek fonksiyonları araştırılıp değerlendirilir.

Çekime Hazırlık

Gebe yada gebelik şüphesi olanlar mutlaka doktorlarına bundan bahsetmelidirler. Bebeğini emziren anneler çekim öncesi en az 6 saat emzirmeye ara vermelidirler. Aç yada tok olacaksınız diye bir şart yoktur. Suyun çekimden yarım saat önce içilmesi doktorunuz tarafından istenecektir. İdrar yapılmış olmalıdır. Çekim sonrası yeme içme serberst.

 

Böbrek Sintigrafisi Çekimi

 

Böbrek sintigrafisi çekimi yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Çekim sırasında, görüntüleme odasında hasta uygun pozisyonda kamera önüne yerleştirilir. Radyoaktif madde damar içine verilir. Hasta bu esnasında hareket etmemelidir. Çekim sırasında daha iyi bir sonuç almak için hastanın hareketsiz kalmaması önemlidir. Giysiler çıkartılmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver