Böbrek Nakli Kadavradan Nasıl Yapılır, Böbrek Nakli Kadavradan Olur Mu, Kadavradan Böbrek Nakli

kadavradan böbrek nakli nasıl olur, kadavradan nasıl böbrek nakli yapılır, kadavradan yapılan böbrek nakli,

Kadavradan böbrek nakli nasıl yapılır?

Kadavradan iki şekilde yapılan böbrek naklinin ilki, beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalbi atan hastadan, ikincisi ise hem beyin ölümü gerçekleşmiş hem de kalbi durmuş olan hastadan alınan uygun dokulu böbrek ile yapılmaktadır. Ancak beyin ölümü gerçekleşmiş olan kalbi atsın ya da atmasın her kadavradan alınan böbrek başka hastaya nakil edilmez. Nakil için uygun olan böbrek vericisinin kanser hastası olmaması, uzun süreli ve ciddi şeker hastası olmaması, alıcının hayatını riske sokacak herhangi bir mikrobik hastalığı olmaması ve yaşının da çok ileri olmaması gerekir. Bu hususlar incelenip dikkate alındığında alıcı için herhangi bir sorun olmayacaksa kadavradan alınan böbrek nakil edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyin ölümü gerçekleşmiş, kalbi atan kadavradan alınan böbreğin nakli

Genellikle bir trafik kazası esnasında kafa travması geçiren ya da değişik sebeplerden ötürü beyin kanaması geçiren kişilerin beyin ölümü gerçekleştiği zaman kalbi atmalarına rağmen hiçbir şekilde hayata dönme şansları bulunmadığından bu kişilerin böbrekleri alınıp başka hastalara nakil edilebilir. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların bir kaç saat içinde ya da kaç gün sonra kalpleri de durmaktadır. Beyin ölümü gerçekleşen ve kalbi atan hastalar böbrek nakli için en önemli kaynaktır. Bu kişilerden sadece böbrek değil diğer organlarda sorunsuzca alınmaktadır.

Hem beyin ölümü gerçekleşmiş hem de kalbi durmuş kadavradan alınan böbreğin nakli

Beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalbi halen çalışan hastalara göre hem beyin ölünü gerçekleşmiş hem de kalbi durmuş olan kadavradan böbrek alınması oldukça zordur. Bu nedenle hem beyin ölümü gerçekleşmiş hem de kalbi durmuş olan kadavradan alınacak olan böbrek ile başka hastaya nakil yapmak bizim ülkemizde pek uygulanan bir yöntem değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver