Böbrek Nakli, Böbrek Nakli Ameliyatı, Böbrek Nakli Ameliyatı Hakkında Bilgi

böbrek nakli nasıl yapılır, böbrek nakli nasıl yapılıyor, böbrek nakli ne demek, böbrek nakli nedir

Böbrek nakli nedir, nasıl yapılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek nakli, böbreğin görevlerini yerine getirmemesi ve tamamen işlevini yitirmesi sonucu baş vurulan bir yöntemdir. Son zamanlarda giderek artış gösteren bir hastalık olan böbrek yetmezliği için en iyi tedavi yöntemidir. Böbrek yetmezliği hastaları için diyaliz yöntemine de başvurulur fakat, böbrek nakli diyalize göre daha başarılı sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

 

 

Böbrek nakli için iki kaynaktan faydalanır. Birincisi canlı vericiler (yakın akraba yada akraba olmayan dokuları uyan kişiler), ikincisi ise beyin ölümü gerçekleşmiş, kanser yada bir enfeksiyon taşıyıcısı olmayan kadavradır.

Böbrek nakli için kullanılacak olan organ nakledilmeden önce alıcı ve vericinin kan ve doku uyumlarına bakılır. Bu inceleme son derece önemlidir. Her iki tarafta uyum içinde ise nakil başarılı geçer. Fakat gerekli şartla düzenli bir şekilde kontrol edilmezse uyumsuzluk meydana gelir ve vücut böbreği reddeder. Vücudun böbreği reddetmesi ciddi sorunlara yol açar.

Genellikle aralarında kan bağı bulunan kişiler arasında yapılan böbrek nakilleri daha başarılı olur. Kadavradan alınan böbrekler önceleri risk taşısa da, geliştirilen yeni ilaçlar sayesinde kadavra nakillerinde de başarılar artmıştır.

 

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

 

Gelişen teknoloji ile günümüzde böbrek nakli ameliyatı artık sıradan bir hale gelmiştir. Uzman doktorların kontrolünde gayet başarılı operasyonlar gerçekleşmektedir. Böbrek nakli için gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra vericiden alınan böbrek alıcıya nakledilir. Alıcının sağ ve sol kasığına yerleştirilir ve bundan sonra hastanın vücudunun böbreği reddedip etmeyeceği gözlenir. Bu reddi önlemek için hastaya bağışıklık sistemini baskılayacak ilaçlar verilir. Bu ilaçlar modern tıbbın kullandığı en etkili yöntemlerden biridir. Bağışıklık baskılayıcı ilaçlar ile bu güne kadar birçok nakil sorunsuz atlatılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver