Böbrek Kumu Dökme Nedeni, Böbrek Kumu Dökme Nedenleri Nelerdir, Böbrek Kumu Dökme Sebepleri

böbrek kumu dökmenin nedenleri, böbrek kumu dökmenin sebepleri, böbrek kumu neden dökülür, böbreklerde kum nedeni

Böbrek kumu dökme nedenleri

İşlevi bakımında vücutta bulunan diğer organlara göre son derece önem arz eden böbreklerin mütenevvi bölgelerinde böbrek kumu ismi verilen küçük maddeler husule gelmektedir. Böbreklerde bulunan bu maddelerin böbrek dışına dökülmesine böbrek kumu dökme denmektedir. Hastalık kimi zaman taş düşürme ya da böbrek taşı düşürme gibi çeşitli isimlerle de tabir edilir. Peki nedeni nedir? İşte böbrek kumu dökmenin nedenleri.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek kumu dökme nedeni

Böbrek kumu, böbreklerde toplanan kalsiyum ve benzeri küçük mineral parçalarının üreterden mesaneye geçemeyecek kadar büyük olanları tarafından husule gelmekte ve hastada şiddetli ağrı ile yoğun ter oluşturan bir sorundur. Bazı kişilerde böbrek kumu kendiliğinden dökülür ve hiçbir şikayete sebep olmaz.

Beslenme ve genetik nedenlerin böbrek kumu dökmede oldukça büyük etkileri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra gün içerisinde çok az su içmekte böbreklerde kum oluşumunu tetikleyen bir durumdur. Kendiliğinden düşmeyen böbrek kumları için tıpta çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver