Bobinajcı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Bobinajcı, Bobinajcı hakkında, Bobinajcı ile ilgili bilgi, Bobinajcı mesleği, Bobinajcı nasıl olunur, Bobinajcı olmak için, Bobinajcı olmak için hangi okulu okumalı, Bobinajcı özellikleri, Bobinajcı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

Bobinajcı Görevleri
Sargısı yapılmış veya yeni imal edilecek bobinaj işlemlerinin verilen şemaya göre el veya makine ile sarımlarını yapar, Elektrikli cihazların motorları ile arızalı ve yanmış motorların sargılarını uygun şekilde söker, temizler, sarıma hazırlar, Sarım şemalarına göre bağlantıları lehimler, yalıtır, Bobinaj işlemlerinde kullanılan malzemelerin özelliklerini ve kalitesini saptayarak temin edilmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bobinajcı Kullanılan Malzemeler
Bobinaj sargı makinesi, yalıtım test cihazı, kurutma fırını, kaynak makinesi, emaye sıyırma makinesi, sarım çıkrığı ve kalıpları, havya, bobin test cihazı, Ampermetre, voltmetre, ohmmetre gibi elektrikli ölçme aletleri, Çekiç, tornavida gibi el aletleri, Emayeli bakır teller, yalıtım malzemeleri.

Bobinajcı Özellikleri
Bobinajcı olmak isteyenlerin; Normal bir genel yeteneğe sahip, el ve parmakları ustalıkla, gözlerini ve ellerini uyumlu olarak kullanabilen, parmakları ince tel sarım işlerini yapabilecek kadar duyarlı ve becerili, gözleri sağlam, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Bobinajcı Çalışma Alanları
Bobinajcılar, genellikle elektrik ve elektronik sanayi işletmelerinde, elektrik makineleri imal eden işyerlerinde, montaj birimlerinde ve servis atölyelerinde çalışırlar. Özellikle sanayinin gelişmiş olduğu illerde meslek elemanlarına yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulmaktadır.

Bobinajcı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Elektrik-Elektronik Teknolojisi” alanı “Bobinajcılık” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinde aynı alan ve meslek dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

Bobinajcı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleki Eğitim Merkezlerinde; Bobinajcılık mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır.

Bobinajcı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver