Bobinaj Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Bobinaj Teknisyeni, Bobinaj Teknisyeni hakkında, Bobinaj Teknisyeni ile ilgili bilgi, Bobinaj Teknisyeni mesleği, Bobinaj Teknisyeni nasıl olunur, Bobinaj Teknisyeni olmak için, Bobinaj Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Bobinaj Teknisyeni özellikleri, Bobinaj Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Bobinaj Teknisyeni Görevleri
Fabrika, atölye vb. işletmelerde çeşitli elektrik motorlarının, Fabrika, atölye vb. işletmelerde, İş organizasyonu yapar, Trafo imalatı yapar, Trafo bakım ve onarımını yapar, Elektrik makinelerinin bakım ve onarımını yapar, Elektrik makinelerinin elektrik bağlantılarını kontrol eder, AA motorlarda arıza tespiti yapar, AA motorların sarım hesabını yaparak sarım şemasını çizer, AA motorların sarım kalıbını çıkararak sarım yapar, DA motorlarının tipini ve amacını belirleyerek arıza tespiti yapar, DA motorların sarım hesabını yaparak sarım şemasını çizer, DA motorların sarım kalıbını çıkararak sarım yapar, Mesleği ile ilgili yayınları, kanun ve yönetmelikleri takip eder, Mesleği ile ilgili fuar, konferans ve seminerlere katılır, Mesleği ile ilgili hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bobinaj Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Ampermetre, avometre vb. ölçme cihazları, Anahtar takımları, lehim makinesi, havya seti, çekiç, çektirme, tornavida, pense, yankeski, pürmüz, giyotin makas, kumpas, matkap tezgahı, mengene, mikrometre, sekman pensesi, testere, torna tezgahı, sarım makinesi, sarım kalıpları, kurutma fırını, kaynak trafosu, balanslama makinesi vb. araç ve donanımlar, (Hennry) empedans metre, Endüvi Kontrol Cihazı (Lapel), Meger, Pens ampermetre, Takometre, trafo yağı delinme kontrol cihazı, Cıvata, çıta, ilk yardım malzemeleri, antetli kağıt, çeşitli formlar, presbant, makaron, pamuk izoleli bobin teli, rulman, silisli trafo sacı, somun, trafo yağı, vernik, zımpara, emaye bobin teli, izole bant, kablo, lehim, lehim pastası, klemens, kolektör, kondansatör vb. malzemeler.

 

Bobinaj Teknisyeni Özellikleri
Bobinaj Teknisyeni olmak isteyenlerin; Matematik, fen bilimleri, bilgisayar ve yabancı dil konularına ilgi duyan ve bu alanda başarılı, Elleri ve gözleri sağlıklı (Renk körlüğü olmayan), Duyma problemi olmayan (Sesleri ayırt edebilen), El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Mekanik konulara ilgili ve yetenekli, alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan, İnce ayrıntıları algılayabilen, Dikkatli, tedbirli, sabırlı ve titiz, Sorumluluk duygusu gelişmiş, başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen kimseler olmaları gerekir.

 

Bobinaj Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi, Anadolu Meslek Liseleri, Anadolu Teknik Liseleri, Endüstri Meslek Liseleri, Teknik Liseler ve Çok Programlı Liselerin Elektrik Elektronik Teknolojisi alanında, Bobinaj Teknisyenliği dalında eğitimi verilmektedir.

 

Bobinaj Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Ortak eğitimin yapıldığı 9.sınıfın sonunda meslek lisesine geçiş yapan öğrencinin alanı belirlenir.

 

Bobinaj Teknisyeni Diploma
-Mezun olunan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim programına ait diploma ve “Teknisyen” unvanını alırlar. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyanlara mesleklerinde bağımsız “İşyeri Açma Belgesi” verilir. Mezunlar istedikleri takdirde “Ustalık Belgesi” de alabilirler.

 

Bobinaj Teknisyeni Çalışma Alanları
Bobinaj Teknisyenleri, genellikle elektrik ve elektronik sanayi işletmelerinde, elektrik makineleri imal eden iş yerlerinde, montaj birimlerinde ve servis atölyelerinde çalışırlar. Özellikle sanayinin gelişmiş olduğu illerde meslek elemanlarına yoğun bir ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında mesleğini ustalıkla yapan ve yabancı dil bilen Bobinaj Teknisyenleri başta Avrupa Birliği Ülkeleri olmak üzere yurt dışında da iş imkânlarına sahip olabilirler.

 

Bobinaj Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek Liselerinin “Elektrik Elektronik Teknolojisi” alanı Bobinaj Teknisyenliği dalından mezun olanlar istedikleri takdirde; Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı, Elektrikli Cihaz Teknolojisi, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Grafik Tasarımı, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, Mekatronik, Otomotiv Teknolojisi, Radyo ve Televizyon Teknolojisi, Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi, Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi ve Uçak Teknolojisi, önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, METEB’leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleşebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girip yeterli puan almaları ve üniversitelerin Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Uçak Elektrik-Elektronik lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ağırlıklı orta öğretim başarı puanları (AÖBP) ek bir katsayı ile çarpıldığından diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Mezunlar ÖSYM tarafından YGS sınavına girip başarılı oldukları takdirde üniversitelerin Teknoloji Fakülteleri bünyesinde yer alan Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik- Elektronik Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği programlarını tercih ederlerse ilgili puan ve program kontenjanı dikkate alınarak yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin Bobinaj Teknisyenliği dalından mezun olanlar alanlarında ustalık eğitimine katılabilecekleri gibi doğrudan da ustalık sınavına girebilirler. Ustalık sınavına girip başarılı olduktan sonra, ustalık belgesi almaya ve kendi işyerlerini açmaya hak kazanırlar. Çalıştığı kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı ve şef olabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver