Bitlenme Belirtileri, Bitlenme Hastalığı, Bitlenme Hastalığı Nedir

bitlenme hastalığı tedavisi, bitlenme nasıl anlaşılır, bitlenme nasıl geçer, bitlenme nasıl tedavi edilir

Bitlenme ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bitler, hem insanda hemde hayvanlarda ortaya çıkan parazitlerdir. İnsanların baş, vücut ve kasık bölgelerinde görülen bitlenmelerin hayvanlara yerleşmesi neredeyse imkansızdır. Bitlenme sorunu genellikle ense kısmında daha çok olurken kulak arkasıda bitlenmenin sık görüldüğü bir bölgedir.

 

Bitlenme sorunu kaşıntıya neden olur ve kaşıntının bitlerin tükürüklerinden meydana geldiği düşünülmektedir. Kaşıntı bitlenmenin en önemli belirtisidir. Bitlenme başlangıcında kaşıntı olmadığı için parazitin görülmesi tamamen bir rastlantı olur. Bit siyah renkli hareketli bir canlıdır, yumurtası ise saç kılına yapışmış gri renklidir ve halk arasında sirke diye bilinir.

 

Bitlenme Tedavisi

 

Bitlenmeden kurtulmak için tüm giysi ve yatak eşyaları sıcak su ile iyice yıkanmalıdır. Bit en fazla 6 gün canlı kalır. Bu nedenle yıkanmayan eşyaları da bir poşete koyarak hava almayacak şekilde ağzını kapatıp yaklaşık 2 hafta bu şekilde bekletebilirsiniz.

Kan emerek beslenen bitler, vücutta pembe noktalara ve cilt döküntülerine sebep olurlar. Kronik bitlenmede ise deri kuru, kabuklu ve bronz renklidir.

Kıl bulunan bölgeye yerleşen bitlerden kurtulmak için, bu kılların yok edilmesi ile sorun çözülür. Başta bulunan bitler içinde saç boyunun kısaltılması veya tamamen saçsız kalınması en iyi çözümdür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver