Bitkisel Ev Maskesi, Bitkisel Evde Cilt Bakım Maskeleri, Bitkisel Evde Cilt Bakımı

doğal ev maskesi, ev yapımı maske tarifleri, ev yapımı maskeler, evde cilt bakım maskesi

Ev yapımı güzellik maskeleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Cildinize ihtimam göstermek istiyorsanız onu korumalı, temiz tutmalı, beslemeli ve beslenmelisiniz. Cildimiz en temel giysimizdir, ve biz bu giysiyi ne kadar temiz bir şekilde kullanırsak güzelliğimiz o kadar pekişecektir. Çünkü güzel görünmenin ilk kuralı, cilde gerektiği özenin gösterilmesidir. Ayrıca beslenmenin önemini de unutmamak gerek.

Cildimizin öncelikle temizlenmeye ve korunmaya ihtiyacı vardır. Cildinize hiçbir bakım uygulamıyorsanız, uzmanların önerilerine kulak verin ve en az azından günde 2 defa (sabah-akşam) saf su ile yüzünüzü yıkayın. Eğer ki cilt bakımı yapmayı tercih ediyorsanız, o zaman cildi temizlemenin en etkili yolu maskeden geçer.

Cilt bakımı için güzellik merkezlerine gidip tonlarca para dökmenize de gerek yok üstelik. Evinizde de bu işi pekala yapabilirsiniz. Evinizde bulunan malzemeler ile cilt tipinize uygun doğal maske tariflerini deneyin. Ev yapımı bitkisel maskeler hem cildinizi temizleyecek hem de cildinize canlılık katacaktır. Kırışık, yağlanma ve kuruma gibi cilt problemlerini evde hazırlanan yüz maskeleri sayesinde tarihe gömün. İşte evde yapılabilecek yüz maskeleri ve tarifleri;

Maske öncesi yapılacaklar;

Maskeden verimli sonuç almak istiyorsanız, öncelikle cildinize buhar banyosu uygulayın. Tencerede sıcak su kaynatarak yüzünüzü havluyla örtmüş bir şekilde buhara tutun. Bu işlem gözeneklerin açılmasına ve maskenin cilde daha iyi temas etmesine yardımcı olacaktır.

Kayısı maskesi: İki tane olgun kayısıyı püre yapın. Yüzde 15-20 dakika bekletin. Bu maske yüzü gerer. Her cilde uygulanabilir.

Çilek maskesi: İki-üç çileği iyice ezip yüze sürün. Yine 15-20 dakika yüzde bekletin. Özellikle yağlı ciltlere bu maskeyi uygulayın.

Bal maskesi: Bir yumurta sarısının birazını, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp yüze sürmek, özellikle kuru ciltler için çok yararlıdır. Maskeyi yüzde 15-20 dakika bekletmek gerekir.

Yulaflı maske: Bir çorba kaşığı yulaf ve bir çorba kaşığı gül suyunu boza kıvamına gelene dek karıştırın. Yüze sürün. Yağlı ciltler için çok uygundur. Üstelik siyah noktaları temizler.

Avokadolu maske: Püre yapılıp kuru cilde sürülmesinin faydası olur.

Bira mayalı maske: Bira mayası su ya da yağsız sütle, lapa bir kıvam alana dek karıştırılır. Özellikle B vitamini açısından hayli zengin olan bu maske, ciltteki tüm kirlilik ve zararlı maddeleri yok eder.

Maske sonrası yapılacaklar;

Maskenin ardından cildi yağlı olanlar nemlendirici bir krem; cildi kuru olanlar yağlı bir krem yüzlerine sürmeliler.

NOT: Göz altlarına ve kenarlarına maske uygulamayın. Bu bölgeler çok narin olduğu için zarar görerek kırışabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver