Bitki Koruma Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Bitki Koruma Teknikeri, Bitki Koruma Teknikeri hakkında, Bitki Koruma Teknikeri ile ilgili bilgi, Bitki Koruma Teknikeri mesleği, Bitki Koruma Teknikeri nasıl olunur, Bitki Koruma Teknikeri olmak için, Bitki Koruma Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Bitki Koruma Teknikeri özellikleri, Bitki Koruma Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Bitki Koruma Teknikeri Görevleri
Ziraat mühendisinin gözetimi altında; Üretim alanında gözlem yapar, Mücadelede, kullanacağı yöntemi belirler, kullanacağı alet ve ekipmanı kontrol eder, Kültüre alınmış ve ekonomik değeri olan bitkileri hastalık ve zararlıların oluşturduğu kayıplardan ve yabancı otların olumsuz etkilerinden korumak için, kültürel, fiziksel ve mekanik önlemler alır, Kimyasal, biyolojik ve biyo-teknik mücadele yöntemlerini kullanarak, zararlı etmenlerin yok edilmesini sağlar, İhtiyaç duyulduğu takdirde, kimyevi güçlendirici ilaçlarla bitki üretiminde kalitenin yükseltilmesini sağlar, Hastalık ve yabancı otlarla mücadele etmede çiftçilere teknik, gerekse uygulama bilgileri verir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bitki Koruma Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Traktör, Çapa, Tırmık, Sırt tırpanı, Çim biçme makinesi, Testere, Budama makası, Pülverizatör, Atomizör, Sisleyici, Fumigatuvar, Tozlama makineleri.

 

Bitki Koruma Teknikeri Özellikleri
Bitki Koruma Teknikeri olmak isteyenlerin; Yaygın ve yoğun dikkat yeteneği güçlü, ayrıntıyı algılayabilen, araştırma ve gözlem yeteneği gelişmiş, bazı verileri değerlendirerek gerekli önlemleri alabilen, Yönergeyi izleyebilen, Koku alma ve dokunma duyuları güçlü, Fen bilimlerine ilgi duyan (Biyoloji ve Kimya), Bitki yetiştirme, açık hava da çalışmaktan hoşlanan, dışa dönük, ekip çalışmasına yatkın, kişiler olması gerekir.

 

Bitki Koruma Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi sadece Kocaeli Üniversitesi-Arslanbey Meslek Yüksek Okulu “Bitki Koruma“ bölümünde verilmektedir.

 

Bitki Koruma Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra iki yıldır.

 

Bitki Koruma Teknikeri Diploma
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Bitki Koruma Teknikeri” unvanı ve “Bitki Koruma Teknikeri” önlisans diploması verilmektedir.

 

Bitki Koruma Teknikeri Çalışma Alanları
Bitki koruma teknikerleri, kamu ve özel sektöre ait işyerlerinde, tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgeler de çalışabilirler. Zirai ilaç firma ve bayilerinde iş bulabilirler. Kendileri adına ilaçlama ve ilaç bayiliği konusunda işyeri açabilirler. Ayrıca zirai ilaç satılan marketlerdede çalışabilirler. Bitki koruma teknikerliği, insanların sürekli ihtiyaç duyduğu ürünlerin yetiştirilmesi aşamalarında her zaman gereksinim duyulan bir meslektir.

 

Bitki Koruma Teknikeri Meslekte İlerleme
“Bitki Koruma Teknikeri” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Orman Mühendisliği ve Tarla Bitkileri” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Kendi adına işyeri açanlar ilaçlama ve ilaç satış bayiliği yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver