Bisikleti kim icat etti, bisiklet kim tarafından nerede icat edilmiştir

Etiketler: bisikleti kim icat etmiştir, ilk bisiklet, bisiklet nerede kim tarafından icat edilmiştir, , bisiklet kim tarafından icat edilmiştir, bisiklet kim tarafından ve nerede icat edilmiştir, bisikletin tarihçesi, bisikleti kim nerede icat etti, bisiklet kimin tarafından ve nerede icat edildi, bisiklet nasil icat edildi, bisikleti kim icat etti vikipedi, bisikletin icadı, bisikleti kim icat etti kısaca, bisiklet kimin tarafından ve nerede icat edilmiştir, ilk bisikleti kim buldu, bisikletin kimin tarafından ve nerede icat edildi, bisikleti kim icat etti ve nerede, bisikleti kim nerede icat etmiştir, ilk bisikleti kim icat etti, bisikletin icadı ve tarihi, bisiklet nerede ve kim tarafından icat edilmiştir, bisikleti kim icat etti nerede, bisikleti kim buldu ve nerede üretildi,

Bisikleti kim buldu

Günümüzde kullanılanların atası sayılabilecek  ilk bisiklet 1839 yılında İngiltere’de  Dumfries bölgesinde, Courthill kasabasında demircilik yapan İskoçya’lı Kirkpatrick Macmillan tarafından yapıldı. İskeleti tamamen tahtadan oluşan bu bisiklet yaklaşık 27 kilo ağırlığındaydı. Tekerlekleri demirden olan bu bisikletin ön tarafında bir at başı vardı. Ön tekerleğin çapı 80 cm, arka tekerleğin ise 105 cm idi. Bisikleti hareket ettirmek için, kranklar aracılığıyla arka tekere bağlanmış pedallar kullanılıyordu. Pedalların, ayaklarla ileri ve geri hareket ettirilmesi bisikletin ilerlemesini sağlıyordu.Kirkpatrick Macmillan, milyarlarca insan tarafından sevilecek, her ülkede ve her dönemde kullanılacak bir icat yaptığını bilmiyordu.   Macmillan’ın bisikleti icat etmekteki tek amacı, yaşadığı kasaba ile şehir arasındaki 22 kilometrelik mesafeyi daha hızlı ve daha az yorularak gidip gelmesine yarayacak bir araç geliştirmekti. Geliştirdiği bisiklet o kadar çok işine yarıyordu ki neredeyse bütün seyahatlerini bisiklet ile yapıyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

Kirkpatrick Macmillan Bisiklet İcadı

İlk Bisiklet

1842 yılında, bir iş için 64 km lik mesafede olan Glascow’a gitti. Yaptığı icat o kadar ilginçti ki Glascow Herald gazetesinde haber olarak çıktı. Yaptığı aletin “şeytan icadı” olduğunu, halkın meraklı bakışlarını ve  durabilmek için bir ççocuğa çarptığını yazdı. İlk bisiklet kazası olarak tarihe geçen bu kaza yüzünden polis tarafından 5 şilin para cezasına çarptırıldı. Kasabasına dönen Macmillan yeğeni Mary Marchbank’a bisikleti kullanmasını öğretti ve dayısının yaptığı bisikletle birkaç tur atan Mary Marchbank dünyada bisiklete binen ilk kadın unvanını kazandı.

Bisiklet’in icadı ile ilgili daha eski veriler

Baron Karl Drais von Sauerbronn
Alman Baron Karl Drais von Sauerbronn 1818 yılında “Laufmaschine” ya da “Running Machine” adını verdiği bir bir tür bisiklet icat etti. Laufmaschine tamamen ahşaptan yapılmıştı ve pedalları yoktu. Alet ile ileri gitmek için ayakları yere basarak itmek, yani koşmak gerekiyordu. Sauerbronn’un bisikleti ilk kez 6 Nisan 1818 tarihinde Paris’te sergilendi.

Fransız, Comte Mede de Sivrac tarafından 1790 yılında icat edilen bisiklette ise gidon, yani direksiyon yoktu. Bu bisiklete Celerifere adı verildi.

Bu erken bisikletler ile ilgili iyileştirme çalışmaları Alman, İngiliz ve Fransız mucitler tarafından yapıldı. 17. yüzyılın ikinci yarısında popüler olan bu aletlerin tasarımında atlar örnek alınıyordu. Ama hep eksik parçaları vardı. Kimisinde pedal yoktu, kimisinde yön vermeye yarayacak bir direksiyon bulunmuyordu. Bu öncü bisiklet icatlarına verilen Hobi Atı (Hobby Horse), Züppe Atı (Dandy Horse), Pahalı Yaya Arabası (Expensive Pedestrian Curricle) gibi isimler de ilginçti.

Velocipede

Modern bisikletin ilk versiyonu, 1860 yılında Ernest Michaux ve babası Pierre Michaux tarafından Fransa’da yapıldı ve oldukça popüler oldu. Ernest Michaux bir çok tarihçi tarafından bisikleti icat eden kişi olarak kabul edilmektedir. İşte bu Fransız bisikletinde tahta tekerlekler, demirden gövde, direksiyon ve pedallar vardı. Pedallar ön tekerlek göbeğine bağlı, 360 derece dönebiliyordu ve arka tekerlekler daha küçüktü.  İngiltere’de Arnavut kaldırımlı sokaklarda çok fazla sarsıntıya neden olması nedeniyle sarsan araba olarak biliniyordu.

1869 yılında Fransızlar bisiklete uluslararası adını yaniVelocipedes ‘i verdi. Hatta dilimize velespit olarak girmiş ve uzun yıllar bu ad kullanılmıştır.

Bisiklet tüm geliştirmelere rağmen hala çok ağır ve tekerleklerin tahtadan yada demirden yapılması nedeniyle sürüş olarak çok sertti. Bütünüyle metalden ve hafif bir bisikletin patenti ilk kez 1870 yılında İngiliz Coventry Makinists Co. şirketinde çalışan James Starley ve William Hillmantarafından alındı. Bu bisikletin en önemli özelliği, tekerleklerinde ilk kez tel kullanılmasıydı. Bisikletlerinin tanıtımı  için Starley ve Hillman, hiç durmadan 154 km. yol katederek bir günde Londra’dan Coventry’ye gittiler.

Starley ve Hillman’ın bisikleti üzerinde yaptıkları geliştirmeler ile ilk vitesli bisikleti yaptılar. 1871 yılında bu bisiklet vitessiz olarak 8 şilinge, vitesli olarak da 12 şilinge piyasaya sunuldu.

O yıllarda bisiklet daha çok erkekler tarafından kullanılıyordu. Kadınların bisiklete olan ilgisini çekmek ve onlara özel bir bisiklet yapma fikri  Samuel Webb Thomas tarafından düşünüldü ve patentini 1870 yılında aldı. Yaklaşık 4 yıl sonra Starley ve Hillman’ın bisikleti üzerinde yapılan birkaç değişiklikle seri üretimine başlandı. Fakat bisikletin karmaşık pedal sistemi ve üzerinde denge sağlamanın zor olması, yüksekliği nedeniyle düşme anında da ciddi yaralanmalar nedenleri ile rağbet görmedi.

İlk zincirli bisiklet ilk kez 1873 yılında H.J.Lawson tarafından yapıldı. Sussex Cücesi adlı bisikletin ahşap cantlı tekerleklerinin çapı 58 cm idi. 1879 yılında Lawson, buluşunu daha da geliştirdi. Ancak, bu kez ön tekerin çapı, arka tekere oranla yaklaşık iki kez daha büyüktü. Bu bisiklet ilk kez 1880 yılı Şubat ayında bir sergide kamuoyuna sunuldu ve aynı tarihte satışına başlandı. Arka tekerleğe zincirle bağlı pedallarla çalışan alçak gövdeli ilk kadın bisikleti ise, yeterince güvenli olarak 1884 yılında H.J.Lawson tarafından yapıldı.

Amerika’da 1899 yılında yaklaşık 1 milyon bisiklet  üretimi yapıldı ve satıldı, 31 milyon $ ‘dan fazla ciro elde edildi. Ancak 1909 yılında motosiklet ve otomobil’in yükselişi, ABD bisiklet sektöründe gerilemeye neden oldu.

1960′larda ve 1970 lerde, egzoz gazlarının yol açtığı hava kirliliği büyük bir endişe yarattı, ayrıca enerji krizi daha da kötüleşti. Bu dönemde bisikletin popülaritesi çok arttı. bazı şehirlerde bisiklet şeritleri ve özel bisiklet yolları yapıldı. Bisiklet kullanımını teşfik eden bu yenilikler ve bisiklet endüstrisindeki gelişmelerin destekleri ile 1980 lerin ortalarında Amerika’da yaklaşık olarak 82 milyon bisiklet kullanılmaktaydı.

Yaklaşık 200 yıl önce icat edilen bisiklet’in günümüzde bir araba fiyatına satılanları bile bulunmaktadır.

Bisikleti Kim icat etti ?

Bisiklet hakkında bilmek istediğiniz her şey, kim icat etti, patentini kim aldı, parçaları, bisiklet yarışı hepsi bu makalede.
İlk bisiklet patenti 1645 yılında Fransız Jean Theson’a verildi. Patenti alınan alet günümüz bisikletine hiç benzemiyordu, daha çok dört tekerlekli garip bir alet görünümündeydi. 1690 yılında Fransız asilzade Sivrao Kontu tarafından, iki tahta tekerleği olan ve “celenfer” adı verilen pedalsız bir bisiklet yapıldı. Daha sonra tahta tekerleklerin yerle temas eden yüzleri demir çemberle kaplandı; fakat bu durum süspansiyon sağlamadığı için hızın azalmasına yol açtı. İskoç Kirk Patrik McMillan’ın 1839 yılında pedalı bulmasıyla bisiklet bugünkü görünümüne biraz daha yaklaştı. 1868′de tekerleklerin sert lastikle kaplanıp demirin çıkartılması sayesinde bisikletin sürati arttı. Deneme niteliğindeki ilk bisiklet yarışı, 1868′de Saint Cloud’da yapıldı. Günden güne gelişme gösteren bisiklete bağlananların sayısı çoğaldı ve 1881′de “Fransız Bisiklet Federasyonu “kuruldu. Daha sonra zincirli aktarma sistemi ve havalı lastiğin bulunmasıyla bisiklet bugünkü şeklini aldı. Çağdaş koşullara uygun ilk mukavemet yarışı 1890 yılında Fransa’da yapıldı. 1891′de ise uzun etaplı turların ilk örneğini oluşturan Bordeaux Paris yarışı, onu takiben de Paris Brest-Paris yarışı düzenlendi. 1903 yılında düzenlenen ve yarışmaların en büyüğü olan Fransa Turu’nun Henri Desgrange ve L’Auto dergisi tarafından gerçekleştirilmesi bisiklet sporu için önemli bir atılım oldu. Yani 19.yy’ın başlarından itibaren bisiklet, önemli bir ulaşım aracı olması yanında tüm dünyada spor amacıyla da kullanılmaya ve üretilmeye başlandı.

ABD’de 1878′lerde başlayan bisiklet yarışlarının yaygınlaşması sonucu 1912′de Amerikan Amatör Bisiklet Birliği kuruldu ve birlik ABD’deki amatör yarışların yönetimini üstlendi. 20.yy’ın ortalarına doğru ABD ve İngiltere’de otomobillerin yaygınlaşması ile bisiklet yarışlarında bir gerileme görülmeye başlandı; fakat zamanla ilgi tekrar arttı. Amatör yol yarışları 1896′dan, pist yarışları arasında yer aldı. Ayrıca her yıl, bisiklet yarışlarının her dalında ulusal ve dünya şampiyonlukları yarışmaları yapılmaktadır.Bu şampiyonaların en önemlisi ve en zorlusu, 21 etap üzerinden 2474 millik parkurda düzenlenen “Fransa Bisiklet Turu “dur. 1900 yılında kurulan FICA’nın (Federation International Amateur de Cyclisme yani Uluslararası Amatör Bisiklet Federasyonu), 1993 yılında yapılan kongrede kendini fesh etmesiyle Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI), bu sporun tek kuruluşu haline geldi. Böylece uluslararası yarışları düzenlemek, kategorileri saptamak ve dünya şampiyonalarının yerini ve zamanını belirtmekle yetkili tek kurum UCI oldu.

Günümüzde, bisiklete binmenin sağlığa yararlı olduğu görüşünün gelişmesi ile özellikle Avrupa’da uluslararası nitelikte pek çok bisiklet turları düzenlenmektedir. Bisiklet sporu ile ilgilenenlerin sayıaının artmasıyla bir çok ülkenin kent caddeleri, ulusal parkları ve belediye parklarında bisiklet yolları ayrılmaktadır.

Nasıl Çalışır?
Bisiklet neredeyse her yaştan insanın kullnabileceği çok zekice tasarlanmış eğlenceli bir araç. Bisiklet sayesinde gideceğiniz yere yürümek veya koşmaya göre daha az enerji harcayarak çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. Bisiklet genel anlamda tamamen açık bir mekanizmadır ve gizli kapaklı hiçbir bölümü bulunmaz.

İlk Bisiklet – Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?

BİSİKLET pedallarla hareket ettirilen iki tekerlekli bir taşıt aracıdır. Fransızca’dan dilimize geçmiş olan adı da “iki tekerlekli” anlamına gelir. Bugünün bisikletleri eşit bü*yüklükteki iki tekerlek ile bu tekerlekleri birleştirenİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? çelik borulardan yapılmış bir ana çerçeveden oluşur. Biniciİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? kadro denen bu çerçevenin üzerindeki sele’ye otururİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bisikleti yönlendiren gidon’u tutar ve ayaklarıyla pe*dallara basar. Binicinin pedallara uyguladığı itme kuvvetiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? pedal kollarıİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? zincir ve iki zincir dişlisi aracılığıyla arka tekerleğe iletilir. Peda*la her basışta iki kez dönen arka tekerlek hareket ettiriciİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? ön tekerlek ise yönlendirici*dir. Ön tekerlek bir çatalın arasına yerleştiril*mişİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bu çatal da bir mille kadronun önündeki dikey boruya yataklanmış olduğu için serbest*çe sağa sola dönebilir. İki yanında el tutacak yeri olan gidon da çatalın üzerindeki bu boruya bağlı olduğundanİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? binici gidonu istediği yöne çevirerekİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? çatal mili aracılığıyla çatalı ve ön tekerleği yönlendirebilir. Bisikletlerin kadrosu genellikle çeliktendir; ama bazı hafif modellerin yapımında alüminyum alaşımları kullanılır.

Bir bisiklette aranan en önemli özellik “çevik” olmasıdır. Pedalları zor çevrilen ve insana kurşundan yapılmış gibi ağır gelen bir bisiklet hem binicisini yorarİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? hem de yol almaz. Oysa hafif ve “çevik” bir bisiklette insan saatlerce yorulmadan pedal çevirebilir. Bunun için kadronun iki karşıt özelliği bir arada bulundurması gerekir: Kadro bağlantı*ları hem kolayca yerinden oynamayacak ka*dar sert ve bükülmezİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? hem de hareket ser*bestliği sağlayacak kadar esnek olmalıdır.

Binicinin bütün gücüyle pedalları aşağıya doğru bastırabilmesi için kadronun sert ve esnemez olması çok önemlidir. Eğer pedala her basışta kadro sağa sola yalpalarsaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? binici yeniden pedala basmadan önce kadroyu doğ*rultmak zorunda kalacağından enerjisinin bir bölümü boşa gider. Bisiklet yarışçılarının neredeyse bütün ağırlıklarıyla gidon ve pedal*lara yüklenipİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? seleye çok az ağırlık bindirme*lerinin nedeni budur. Yarışçılar ayrıca selenin dar ve sert olmasına özen gösterirler; böyleceİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bacaklarını bir piston gibi aşağı yukarı hare*ket ettirirkenİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bu hareketin bir bölümünü sele yaylarına aktararak enerjilerini boşa tüket*memiş olurlar.

Eğer kadro yeterince esnek olmazsaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bu kez de yoldaki bütün tümsek ve çukurların yaratacağı sarsıntı doğrudan seleye ve gidona yansıyarak biniciyi rahatsız eder. Bu sakınca*yı önlemek içinİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? kadronun yapıldığı çeliğin herhangi bir darbeyle biçim değişikliğine uğ*rasa bile hemen eski biçimine dönecek kadar esnek olması gerekir. Bu esneklikİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? tren teker*leklerinin ağırlığı altında “bükülen” demiryo*lu raylarınınİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? ağırlık kalkar kalkmaz yeniden eski biçimine dönmesi gibidir.

Bisikletlerde güç ve hareket aktarımını sağlayan dişli düzeneğiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bacak gücünden en etkili biçimde yararlanmak üzere tasarımla*nır. Bu tasarımın ilkesini en iyi açıklayabile*cek örnek merdiven çıkarken tükettiğimiz güçtür. Eğer basamakları ikişer ikişer çıkar*sakİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bacaklarımız ile merdiven arasındaki açıklık ya da bisikletteki karşıhğıyla dişlinin büyüklüğü iki katına çıkmış olur; dolayısıyla vücudumuzuİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? basamakları birer birer çıkar*ken kaldıracağımız yüksekliğin iki katına taşı*mamız gerekir. Böylece yapılan iş iki katına çıkar; oysa basamakları birer birer çıktığımızda tırmanmak için tüketeceğimiz güç azalacağın*dan merdiveni daha hızlı çıkabiliriz.

Bu ilke gereğinceİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bisikletin ana zincir dişlisi (ayna dişli) arka tekerlekteki küçük pinyon dişli ile aynı büyüklükte olursaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? pedal tam bir devir yaptığında arka tekerlek de bir kez döner. Eğer ayna dişlinin büyüklüğü pinyon dişlinin iki katı olursaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? o zaman pedal bir turu tamamlayıncaya kadar arka tekerlek iki kez dönecektir. Bugünün bisikletlerinde uygulanan dişli çark düzeninin temeli de budur.Bir bisikletteki dişli düzeneğinin hareket aktarma verimiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? ayna dişlideki diş sayısını arka tekerleğin çapıyla çarpıpİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bulunan sayıyı pinyon dişlideki diş sayısına bölerek hesap*lanır.

Bütün makineler gibi bisiklet de sürekli bakım ister. En önemli noktaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? dişli çarklarıİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? zinciri ve kadrodaki bağlantı yerlerini zaman zaman yağlamayı unutmamaktır. Eğer lastik*lerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanızİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? hiçbir zaman iyice şişirmeden bırakmayın. Ama bisikletinizi uzun süre kullanmayacaksa-nızİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? en iyisi lastiklerin havasını boşaltarak bisikleti bir yere asmaktır. Bunu yapmazsa*nızİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bisikletin bütün ağırlığı sönük lastikler üzerine biner ve lastikler kısa sürede aşınır.

Bisikletin Tarihi

Bisiklet bugünkü biçimini alıncaya kadar pek çok değişiklik geçirmiştir. İlk bisikletlerİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? iki tekerlek üzerinde dengede duranİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?garip görü*nümlü araçlardı. Dikiş makinelerinde ve tor*na tezgâhlarında kullanılan pedal düzeneği yüzlerce yıldır biliniyorduİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?ama bir aracı ayak ve pedal kuvvetiyle hareket ettirme düşüncesi çok geç doğdu. 1645’te Jean Theson adlı bir öğretmenİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bir krank mili (dirsekli bir kol) üzerine uygulanan ayak kuvvetiyle hareket ettirilenİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? dört tekerlekli “atsız bir gezinti arabası” yaptı. Ne var kiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? fotoğrafçılığın babası olarak bilinen Fransız Joseph-Nicep-hore Niepce 1816’da iki tekerlekli bir taşıt aracı yaptığındaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bu araca bir pedal düzeneği eklemeyi düşünmemişti. Binicinin ayaklarıyla yeri iterek yürüttüğü bu araca “çabuk yürü*yen” anlamında seleriped adı verildi. Ertesi yıl Baron von Draisİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bu aracın daha gelişmiş bir modelini yaptı. Drezin adıyla bilinen bu araç öyle tutuldu kiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? son modaya göre giyinen insanlar bindiği için bir süre sonra “züppe atı” diye anılır oldu.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 781×600.

İlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?

1839’da Kirkpatrick Macmillan adlı bir İskoç bu “züppe atı”na iki pedal ile iki krank ekleyerek arka tekerleği itici duruma getirdi. Binici ayaklarını pedallara dayayarak krank*ları öne arkaya sallıyorİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bu kranklara bağlı olan miller de arka tekerleği döndürüyordu. 1842’de bu araçla 112 km yol alarak bir kentten öbür kente ulaşan Macmillanİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? yolda bir çocuğa çarptığı için para cezasına çarptırıl*dı ve “gözü dönmüş sürücü” damgasını yedi. Macmillan’ın aracı özitmeli olduğu için ilk gerçek bisiklet sayılmakla birlikte çok çabuk unutuldu ve bisikletin gelişmesinde önemli bir rol oynamadı.

1861’de Fransız Pierre Michaux ve oğullarıİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? pedal kollarını doğrudan ön tekerleğin göbe*ğine takarak önemli bir gelişme sağladılar. 1867 Paris Sergisi’nde halka tanıtılan ve velo*sipet adıyla tanınan bu araçİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? temel ilkesi günümüze kadar değişmeden kalan ilk bisik*letin doğuşuydu. Dikiş makineleri üreten İngiliz Coventry Şirketiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? büyük bir talep olan bu velosipetleri İngiltere’de yapıp Fransa’ya satmak üzere üretime başladı. Ama Fransa ile Prusya arasında savaş çıkıncaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?ürettikleri ve*losipetleri İngiltere’de satmak zorunda kaldı*lar. Tekerlekleri tahtadan olan bu hantal araç biniciyi çok sarstığı içinİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? İngiliz halkı velosipet yerine “kemik titreten” demeyi seçti. Pedalın her devrinde yalnızca bir tekerlek dönüşü kadar yol alabilen velosipeti hızlandırmak içinİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? arka tekerlek küçük yapılıp ön tekerlek iyice büyütüldü. Ama aracın hızı ön tekerle*ğin büyüklüğüyle orantılı olarak arttığındanİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? en hızlı bisikletlere ancak çok uzun boylu kişiler binebiliyordu.

Bugünün bisikletlerinde olduğu gibiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? büyük dişlideki dönme hareketini bir “sonsuz zincir” aracılığıyla arka tekerleğe ileten hareket ak*tarma düzeneği 1716’da geliştirildi ve 1870’lerde ilk kez üç tekerlekli bisikletlere uygulandı. 1874’te H. J. Lawson’ın gerçekleş*tirdiği pedalİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? zincir ve zincir dişlilerinden oluşan bir hareket düzeneği ile serbest ve yönlendirici bir ön tekerleği olan arkadan itmeli bisikletten altı yıl sonraİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bisiklet tasarı*mında en büyük gelişmeler birbirini izlemeye başladı. İngiltere’de John Starleyİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? çağdaş bisikletlere çok benzeyenİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? tekerlekleri eşit büyüklükte ve arkadan itmeli yeni bir model geliştirdi. 1888’de de İngiliz John Boyd Dun-lop havayla şişirilen ilk taşıt lastiğini yaparak bisikletteki rahatsız edici sarsıntılara son ver*di

Yeni bir taşıt aracı olarak büyük ilgi uyan*dıran bisikletİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? pahalı olmasına karşın 1890’larda Avrupa ve ABD’de hızla yayıldı. Tatil günlerinde caddelerİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? parklar ve köy yolları bisikletçilerle doluyorİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? öbür günlerde de insanlar işlerine bisikletle gidip geliyor*lardı.

Serbest tekerleğin kullanılmasıİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? hız değiş*tirme (vites) düzeneğiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? jant telleri ve şişme lastiklerle hafifletilmiş tekerleklerİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?paslanmaz çelikten yapılmış sağlam ve hafif bir kadroİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? gelişmiş bir fren ve aydınlatma düzeneğiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? binicinin bacak hareketlerini engellemeden rahatça pedal çevirmesini sağlayan kadro tasarımı ve rahat bir seleİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? 19. yüzyıldan bu yana bisiklet yapımında gerçekleştirilen başlı*ca gelişmelerdir. 1962’de İngiliz mühendis Alexander Moulton’ın yaptığı ve sert lastik*lerin yarattığı sarsıntıyı azaltmak için las*tik süspansiyon kullandığı küçük tekerlek*li bisiklet daha da büyük bir ilgiyle karşı*landı.

20. yüzyılda Avrupa ve Asya ülkelerinde ulaşım aracı olarak önemli bir yeri olan bisikletİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? otomobilin yaygınlaşmasından sonra eski önemini yitirdi. Ama yüzyılın sonlarına doğruİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? egzos gazlarıyla havayı kirletmediğiİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? gürültü yapmadığı ve kasları çalıştırdığı için sağlığa yararlı bir taşıt aracı olarak çevrebilim uzmanlarının ve doktorların önerisiyle yeni*den yaygınlaşmaya başladı..

BİSİKLET SPORU

iki tekerlekli bisikletin gelişmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bisiklete binmek en basit mekanik ulaşım biçimidir. Ritmik hareketler gerektirdiğinden sağlığa çok yararlıdır. Rahatlatıcı ve gevşetici etkisi vardır. Bisiklete binmek keyifli bir iştir. Bisikletin yapısını ve tarihteki gelişimini Bİ*SİKLET maddesinde bulabilirsiniz.
Bisiklet alırkenİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? hem bisikletin büyüklü*ğüne hem de sele ile pedalİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? sele ile gidonİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? gi*don ile pedal uzaklığının bisikleti kullanacak kişiye uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bisiklete binmeyi öğrenmek zor de*ğildir; tek başına başarılabilir. Gene de dene*yimli bir kişinin izlemesi ve yardımcı olmasın*da yarar vardır. Başlangıçta seleyi alçaltarakİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?gerektiği zaman ayakların rahatça yere basa-bilmesi sağlanmalıdır. İyice öğreninceye ka*darİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? kalabalık olmayan bir yolda ya da uygun bir oyun alanında çalışmak gerekir.
Binmeden önce her zamanİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bisikletin kulla*nıma uygun durumda olup olmadığına bakıl*malıdır. Bisiklet temiz tutulmalıİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? işleyen bö*lümleri yağlanmışİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? gerektiği gibi ayarlanmış ve tüm vidaları sıkıştırılmış olmalıdır. Lastik*ler iyice şişirilmeli ve hepsinden önemlisi frenler denetlenmelidir.
Bisiklet kısa yolculuklarda kullanışlı ve ekonomiktir. Ayrıca bisikletle yapılan günlük geziler ve tatil turları da çok eğlencelidir. Birçok ülkede bisiklet kulüpleri turlarla ilgi*li bilgi sağlar ve toplu bisiklet gezileri düzen*ler.

Bisiklet Yarışı

100 yıldan daha eski olan bisiklet sporu özellikle Avrupa’da çok sevilir. Amatör ve profesyonel bisikletçiler için çeşitli yarışlar düzenlenir. Bisiklet yarışları ya oval biçimli özel pistlerde ya da yollarda yapılır.
Bisiklet pistlerindeki yarışlar görece kısa mesafelidir; bir tur 333İlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?3 metre ya da 250 metredir. Yarışların yapıldığı pistlerİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? dış ke*narı yüksek olacak biçimde içe doğru fincan tabağı gibi eğimlidir. Böyleceİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? yarışçıların köşeleri hızla dönerken savrulmaları önlen*miş olur . 500-1.000 metre arasındaki kısa mesafeli yarışlardaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? sürücüler uygun bir fırsat yakalamak içinİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? birbirlerini atmaca gibi kollayarak yarışa çok yavaş başlarlar. Sonra sürücülerden biriİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? ya arkadan ya da öndenİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? rakiplerini şaşırtarak ansızın ileri atılır. Bu yarışlardaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bitişteki hız saatte 65 kilometreye ulaşır. Takip yarışları 4.000-5.000 metre arasında yapılır. Orta me*safe yarışları ise 5İlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? 10 ya da 20 kilometredir. İki kişilik bisikletlerle yapılan yarışlar da vardır.

Yolda yapılanİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? zamana karşı yarışlarda her yarışmacı kısa aralarla peş peşe yarışa başlar. Yol yarışının öbür biçimlerindeİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? tüm sürücü*ler yarışa aynı anda başlar. Kazananİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bitiş çizgisine ilk ulaşandır. Toplu çıkışlı bu yarışla*rın en ünlüsüİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? ilki 1903’te yapılan Fransa Turu’dur. Klasikleşmiş bir yol yarışı olan Fransa Turu birer günlük 21 etapta yapılır ve yaklaşık üç hafta sürer. Bisikletçilerİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? Fransa’ nın çeşitli yerlerinde 4.000 km dolayında bir yol boyunca yarışırlar. Bu yarıştaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? Alpler’in ve Pireneler’in sarp yollarında yorucu tırma*nışlar da yer alır. Başka ülkelerde de benzer yarışlar düzenlenir.

Bisiklet sporuİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? 1896’dan beri Olimpiyat Oyunları arasındadır. Olimpiyat Oyunları’ndaki bisiklet karşı*laşmalarıİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? zamana karşı 1.000 metre yarışı; zamana karşı 100 km takım yarışı; kısa mesafe yarışı; ikili bisiklet 2.000 metre yarışı; bireysel 4.000 metre yarışı; orta mesafe takım yarışı ve bireysel yol yarışıdır.
Havanın direncini azaltmak bisikletin hız kazanmasında özel bir önem taşır. Eğer hava engeli bir yolla kaldırılabilirse bisikletçinin hızı artar. Bu gibi yarışlarda kırılan rekorlaraİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? hızlandırılmış rekor denir. Örneğinİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? 1889’da ABD’li Charles Murphyİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bir trenin arkasın*dan bisikletle giderek 1.600 metreyi bir daki*kadan kısa sürede aldı. Bunun için raylar arasına tahtadan bir yol yapılmış ve trenin arkasına dev bir otomobil camı takılmıştı. Daha sonraları motosiklet arkasından gide*rekİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?bu tür hızlandırılmış rekorlar kırıldı. Hızlandırılmış ve hızlandırılmamış rekorlar arasında çok büyük fark vardır. Hızlandırıl*mamış yarışta ulaşılan hız saatte 49İlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?431 kmİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? motosiklet arkasından gidilerek yapılan hız*landırılmış yarışta ulaşılan hız ise saatte 94İlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?016 kilometredir. Şimdiye kadar bir bisik*letçinin ulaştığı en yüksek hız saatte 226İlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?10 kilometredir. Bu hızı 1973’te ABD’li Dr. Allan Abbottİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? üzerine ek rüzgârlık takılmış bir arabanın arkasında giderek elde etmiştir.

Öbür Bisiklet Sporları

Öbür bisiklet sporları arasında bisiklet yarı*sıyla kros (kır koşusu) sporunun bir bileşimi olan bisiklet krosu vardır. Bu sporda bisiklet*çilerİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? sık sık bisikletten inmek ve bisikletlerini derelerİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? ırmaklarİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? çitler ve benzer engeller*den omuzlarında taşıyarak geçirmek zorunda kalırlar. Bisiklet krosu genç sürücüler ara*sında çok yaygınlaşmıştır. Koruyucu elbise ve başlık giymiş genç yarışçılarİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bozuk toprak yollarda sıçrayaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? atlayaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? tüm becerilerini gös*tererek bisikletleriyle birbirlerini kovalarlar. Bir başka çağdaş bisiklet sporu daİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? dağ sürücülüğüdür; kros bisikletlerinin her arazi*ye uyabilen 18 vitesli özel bir türüyle yapılır. Bu bisikletler kayalık yamaçlardaİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? sürülmüş tarlalarda gidebilirİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? dereler aşabilir. Son za*manlarda bisiklet maratonları da yaygınlaş*mıştır.

İlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir?

 

Türkiye’de Bisiklet Sporu

1897’de ilk kez Selanik’te yapılan bisiklet yarışları daha sonra bisiklet satıcılarının girişi*miyle İstanbul’da da düzenlendi. Bir ara yasaklandıysa daİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Fenerbahçe Kulübü’nün öncülüğünde yeniden canlandı.
1923’ten başlayarakİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? o yıllarda kurulmuş olan Bisiklet Federasyonu bölgeleri gezmeyi amaçlayan bisiklet gezileri düzenlemeye baş*ladı.

1924 Olimpiyatlarına hazırlanan bir ekipİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? bisiklet bulamadığı için katılamadı. Türkiye’ nin yer aldığı ilk uluslararası karşılaşma 1927’de Bulgaristan’da gerçekleşti.
1928’de yapılan Ege Turu yarışmasından sonraİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? 1938’den başlayarak 1939İlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? 1941 ve 1942’de İstanbul-Edirne-İstanbul bisiklet ya*rışları yapıldı.
1963’teki Marmara Turu’ndan sonraİlk Bisiklet - Bisikleti Kim Nasıl İcad Etmiştir? Bisikletin Tarihi Nedir? 1966’da Marmara Turu uluslararası nitelik kazandı ve 1968’de Uluslararası Cumhurbaş*kanlığı Bisiklet Turu adını aldı. 1970’de de ilk kez Esen Bisiklet Kulübü adıyla bir bayan takımı oluştu.
Türk bisikletçileri 1971’de İzmir’de yapılan Akdeniz Oyunları’nda dereceye girdiler. Erol Küçükbakırcı 1973’te Balkan şampiyonu ol*du; 1975’te ise Libya ve Suudi Arabistan turlarını kazandı. Hasan Can 1977’de Fransa Tour L’avenir Ödülü’nü aldı. Her yıl yapılan Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tu-ru’nda 1989’da Türk takımı üçüncü oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver