Biruni Kimdir, Eserleri Ve Alanı Hakkında Bilgi

Biruni Kimdir, Eserleri Ve Alanı

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Biruni Nedir, Biruni Ne Anlama Gelir, Biruni Ne Demektir, Biruni Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Biruni ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Biruni Anlamı

Biruni Kimdir, Eserleri ve Alanı

(973 Harezm – 1048 Gazne) Büyük İslâm bilgini ve düşünürü. Tam adı Ahmet El-Bîrunî’dir. Harezm’de doğan El-Bîrunî, küçük yaşta El-Hâkim ve İbni Sina gibi dönemin en ünlü İslâm bilim ve düşün adamlarından ders aldı. El-Bîrunî, felsefe, matematik, astronomi, fizik, coğrafya ve tıp gibi birçok alanda bilime katkılarda bulundu. Arapça, Farsça ve Sanskritçe’yi çok iyi bilen El-Bîrunî’nin ana dili saptanamamıştır. Geometri ve trigonometride büyük başarılar gösteren, çeşitli astronomi aletleri yapan, kendi yöntemi ve aletleriyle madenlerin özgül ağırlıklarını yaklaşık olarak saptayan El-Bîrunî, bilimsel çapı ve önemi itibarıyla, gerçekleşemeyen Doğu Rönesansı’nın olası temel dayanaklarından biri olabilme niteliğine sahipti. Matematik alanında sinüs, kosinüs gibi trigonometrik fonksiyonların birer oran, yani sayı olduğunu vurgulayan El-Bîrunî, bu fonksiyonlarda çember yarıçapının birim olarak kabul edilmesini önermiş, bugün Hint-Arap rakamları olarak bilinen rakamları açık bir biçimde aktarmış, düzgün polinomların çizimi ve bir açının üç eşit parçaya bölünmesi sorunlarıyla ilgilenmiştir..

El-Bîrunî, 1048′de Gazne’de öldüğünde, geride birçok önemli eser bıraktı. Bunlardan bazıları şunlardır: Hareketsiz Yüzyıllardan Kalan Eserler, Cevherlerin Tanımasında Topluluk Kitabı, Dairedeki Kirişlerin Dairenin Çember Parçasının Kavsi Hesabıyla Çıkarma Kitabı.

Yaşadığı çağın ?Bîrunî Çağı’ olarak anılması kadar, bilime ve insanlığa katkıda bulunan El-Bîrunî, Orta Çağın en büyük bilginlerindendir.


Konu ile ilgili aramalar: Biruni Nedir Biruni ödev ara Biruni kelime anlamı Biruni sözlükte ara Biruni ansiklopedi bilgi bankası ara Biruni ne demek Biruni neye denir

Biruni ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver