Birlikte Uyumanın Zararları Nelerdir-Evlilikte Uykusuzluğa Neler Neden Olur-Uykusuzluğun Nedenleri Hakkında Bilgi

Aşağıda Birlikte Uyumanın Zararları Nelerdir-Evlilikte Uykusuzluğa Neler Neden Olur-Uykusuzluğun Nedenleri ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Birlikte Uyumanın Zararları Nelerdir-Evlilikte Uykusuzluğa Neler Neden Olur-Uykusuzluğun Nedenleri

Kültürümüzde yatakları ayırmak diye bir deyim vardır. Bir çift yataklarını ayırırsa evlilikte bazı şeyler iyi gitmiyor diye algılanır. Bilim adamları ise birlikte yatmanın da sağlık yönünden bazı şeylerin iyiye gitmeyeceği manasını taşıyabileceğini bildiriyorlar. Özellikle uykusuzluk çekenler, eşleriyle birlikte yatarken gece uykusunun kalitesini bir gözden geçirsinler.

Uyku uzmanları, çiftlerin sağlıkları ve ilişkilerinin selameti için ayrı yataklarda uyumalarını öneriyor.
Britanya’da yapılan bir araştırmaya göre, çiftler aynı yatakta uyurlarsa ortalama yüzde 50 daha fazla uyku bozukluğu çekiyorlar.

Sonuçları Britanya Bilim Festivali’nde sunulan araştırmada, çiftler aynı yatakta uyurken, içlerinden biri uykusunda hareket ederse, uyumakta olan diğerinin bundan rahatsızlık duyma olasılığının yüzde 50 olduğu görüldü. Buna karşın çiftlerin ayrı yataklarda uyumayı pek tercih etmedikleri, 40′lı ve 50′li yaşlardaki çiftlerin sadece yüzde 8′inin ayrı odalarda uyudukları tespit edildi.

Uyku uzmanı Dr. Neil Stanley, evli çiftlerin aynı yatağı paylaşmalarının, sanayi devrimiyle ve insanların kalabalık kentlerde küçük yaşama alanlarına sahip evlerde oturmaya başlamalarıyla ortaya çıkan modern bir gelenek olduğunu belirtti.
İngiltere’de Viktorya döneminden önce evli çiftlerin aynı yatağı paylaşmalarının sıkça görülmediğini, eski Roma’da da evli çiftlerin aynı yatağa sadece cinsel birliktelik için girdiklerine işaret eden Dr. Stanley, bugünün insanlarının da iyi ve kaliteli bir uyku için artık aynı şeyi yapmayı düşünmelerini önerdi.
“Mesele sizi neyin mutlu ettiği; eğer birlikte uyuyor ve ikiniz de iyi bir uyku çekiyorsanız, değiştirmeyin, ama farklı bir şey yapmaktan da çekinmeyin” diyen Dr. Stanley, iyi uyuyamamanın depresyon, kalp rahatsızlığı, felç, akciğer sorunları, trafik ve iş kazaları ile boşanma gibi sonuçlara yol açabileceğinin altını çizdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver